Prahova
Operațiunea de recuperare a alpinistei căzute în Bucegi, întârziată din nou de vremea rea

Salvamontiștii prahoveni aveau planificat să intervină săptămâna aceasta, din nou, pentru recuperarea din munte a trupului alpinistei din Brașov care a decedat în data de 12 ianuarie, după ce a căzut într-o prăpastie pe un traseu din Masivul Bucegi, zona Caraiman.
„La începutul acestei săptămâni, am avut o ședință tehnică în care am hotărât, împreună cu colegii de la formația locală Salvamont Bușteni, ca, în cazul în care, din cauza condițiilor meteo, nu este posibilă intervenția aero până la data de 27 ianuarie, să încercăm o intervenție terestră”, a anunțat Salvamont Prahova.
Aseară, la sediul Salvamont Bușteni, în cadrul unei ședințe, au fost puse la punct ultimele detalii tehnice în vederea operațiunii care urma să se deruleze astăzi. Echipele de intervenție și cea de sprijin erau pregătite de ascensiune.
„Din păcate, condițiile meteo ne-au fost din nou potrivnice, vântul suflând sus cu peste 100 km/h, din N-V, cu transport de zăpadă spre Abruptul Prahovean (de altfel nici telecabina Babele nu funcționează din aceleași motive), făcând imposibilă și operațiunea terestră.
Cum timp de două săptămâni elicopterul nu a putut efectua misiunea, fiind puțin probabil să reușească în viitorul apropiat, din cauza condițiilor meteo (vânt si/sau vizibilitate scăzută), am decis să intervenim tot terestru în zilele următoare, atunci când vremea va permite”, au mai scris, pe pagina de Facebook, salvamontiștii prahoveni.
Prahova
Foc într-o gospodărie din Ariceștii Zeletin (Prahova). Incendiul s-a manifestat pe 300 mp

Un incendiu puternic a izbucnit, în această după-amiază, într-o gospodărie din satul Ariceștii Zeletin, județul Prahova. Pentru stingerea vălvătaiei s-au intervenit cu patru autospeciale de stingere cu apă și spumă. Totodată, a fost alocată și o ambulanță SMURD.
Când au ajuns pompierii la fața locului, focul se manifesta violent la o locuință și anexele gospodărești aferente pe o suprafață de aproximativ 300 de metri pătrați.
Prahova
Explozie urmată de incendiu la un operator economic din zona de nord a municipiului Ploiești

Un rezervor cu ulei din incinta unui depozit din zona de nord a municipiului Ploiești, lângă Decathlon, a explodat în această dimineață. Deflagrația a fost urmată de incendiu. De asemenea, a existat riscul să explodeze și un al doilea rezervor. Potrivit ISU Prahova, un barbat de 56 ani a suferit arsuri la nivelul feței și a fost transportat la UPU Ploiești.
La fața locului au fost mobilizate șase autospeciale de stingere, două ambulanțe SMURD și ambulanța SMURD de terapie intensivă mobilă. Pentru stingerea incendiului au acționat 37 de pompieri – 2 ofițeri și 35 de subofițeri. Alături de ISU, a intervenit și Serviciul Județean de Ambulanță Prahova cu o ambulanță.
Explozia a avut loc la o societate comercială care produce ambalaje.
Prahovaacum o săptămânăDoi adulți și un copil de 6 ani s-au răsturnat cu ATV-ul. Un bărbat a decedat
ACTUALITATEacum o săptămânăVIDEO. Georgian Alexandru Dinu, multiplu campion național pe care România l-a ignorat!
ACTUALITATEacum o săptămânăMarius Calomfirescu, de la USR, este noul prefect al județului Dâmbovița
ADMINISTRAŢIEacum 3 zilePucheni, între tradiție, pitoresc și modernitate
ACTUALITATEacum 2 zileUrs la plimbare prin centrul satului Siliștea (Dâmbovița). VIDEO
ACTUALITATEacum o săptămânăColegiul Economic „Ion Ghica” Târgoviște – Locul 1 la nivel regional. XP ADVERTISING SA – CREATIVITATEA CARE VINDE!
ACTUALITATEacum o săptămânăHotel Peștera Wellness & Spa a fost inclus pe prestigioasa platformă internațională „Haute Grandeur Global Awards”
Dâmboviţaacum o săptămânăFemeie din Crevedia, arestată pentru viol asupra unui minor. Și-a abuzat fiica de 11 ani























