Connect with us

OPINII

Involuția, ca evoluție…

Publicat

pe

Există o goană nestăvilită, oarbă, după funcții și posturi publice. Toți nefuncționalii vor un loc călduț, la stat, bine plătit și, de ce nu, fără prea mari bătăi de cap. Nu mai contează capabilitatea, profesionalismul, harul, dacă ai pe cineva cu stele, cu trese, cu varii interese, care te susține cu orice preț, ești trecut cu brio.

Și, uite așa, constatăm, cu tristețe, stupoare și alte timpuri de lamentări personale, că indivizi care nu au nicio aplecare spre un anumit domeniu intră în carliga puterii. Își prind ventuzele și caracterul de vistieria publică. Blochează iremediabil mecanismele societății, fac pe supușii și indispensabilii.

Și dacă ar fi numai atât! Vor băieții ăștia deștepți, nășiți de pilele de prin partide și alte structuri, câte două, trei sau mai multe poziții, fie prin consilii de administrație, chiar și la societatea de împachetat fum dacă se poate și există! Sunt unși directori, șefi prin ministere, de agenții… Devin consilieri pe diferite probleme. La doi-trei primari deodată, bașca și un administrator public, eventual maeștri de ceremonii, fotografi și aruncători de petarde.

Societatea evoluează prin involuție. Adică nu se întâmplă nimic bun. Se umplu instituțiile de cârpaci, de lefegii, de inși care își consumă existența plictisindu-ne pe noi și producând rebuturi. Partea interesantă este că acești flăcăi și fete mari știu să se plieze imediat pe om, pe situație. Ieri îți dădeau cu ouă în cap, astăzi îți șterg pantofii de praf și îți ling din palmă. Nu au scrupule când le este în joc interesul, când este în pericol să rămână gol cardul de salariu. Își ascund neputințele și mediocritatea sub lozinci pe care le recită slugarnic în fața celor deciși să îi ia în brațe. Noi știm totul. Suntem cei mai buni, tari, supuși până la sacrificiul suprem. De unde! Sunt maeștri ai săritului din barcă în barcă. Au tupeul de a-și înfige rădăcina pe ogorul bunului simț.

Și, atunci când lumea este plină de astfel de monștri zâmbăreți, perfizi, sabotori ai încrederii, cum să o mai ducem bine? De unde să mai așteptăm schimbarea? Puterea este parazitată, iar cel care ar putea să facă ceva bun, dedicat, se sufocă, uneori nu mai poate răzbate printre plantele pe care le-a strâns lângă el…

Reclama

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

OPINII

Politică rău mirositoare!

Publicat

pe

Parlamentul a intrat în vacanță. O fi, oare, meritată? Ce făcură în sesiunea asta? Numai minuni pe care să le suporte poporul! Cabinetul Ilie Bolojan, demis prin moțiune de cenzură, se pare că va rămâne pe poziții până în toamnă. Nu este rost de un nou premier, iar președintele Nicușor Dan nu a dorit să-l nominalizeze pe Sorin Grindeanu și nici pe Siegfried Mureșan. Este convins șeful statului că nici unul, nici celălalt nu va trece la vot în Parlament. O siguranță binevenită!

Reprezentanții AUR au pornit ceasul alegerilor anticipate și nu vor să-l oprească. Ba vor chiar să declanșeze procedurile de demitere a lui Nicușor Dan. Au sacrificat, urmărind acest scop greu de realizat, chiar posibilitatea înlăturării de la putere a lui Ilie Bolojan și înlocuirea sa cu Adrian Veștea. Se speculează mult pe treaba asta, inclusiv faptul că AUR ar fi parte a unui joc controlat de sistemul nevăzut.

În aceste condiții, Ilie Bolojan, PNL și USR rămân la putere, iar Nicușor Dan s-ar putea să iasă și mai puternic din tot acest clinci! Șeful statului nu vrea în ruptul capului ca majoritatea parlamentară menită să susțină un nou Cabinet să aibă în componență reprezentanți AUR. Suveraniști. Musai, numai partide pro-occidentale! Ține cu ONG-iștii! Nu o spune, dar se vede! Unde s-a mai pomenit ca un partid situat pe locul patru la alegerile parlamentare să conducă jumătate dib ministere?! Două de om! Iar PSD și AUR, câștigătoarele perdante, să stea pe margine! Ce urât miroase politica asta câteodată!

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

OPINII

Anticipatele, resetarea democrației românești!

Publicat

pe

Indivizii ăștia care ne conduc, constatăm cu tristețe, își bat joc de democrație! Se joacă de-a numit premierii. Ne cred proști! Nu își dau seama că ne-am prins de manevrele lor. Și ce dacă! Pare că nu le pasă!

Bolojan vrea să mai rămână prim-ministru. Cât s-o putea! USR-iștii abia s-au așezat prin ministere, companii, deconcentrate și prefecturi. Zici că sunt acolo de când lumea și că ei sunt buricul pământului! Ba aflăm că acest partid, clasat pe locul patru, are tupeul de a ieși în față cu nominalizări de șef al Guvernului. Eu unul mă simt sfidat! Nereprezentat! Păcălit! Mințit!

AUR a săvârșit iar o mare greșeală. Din dorința de a grăbi anticipatele, de care fug ca dracul de tămâie toți parlamentarii care nu și-au epuizat nici jumătate de mandat, a trântit Guvernul Veștea. A făcut un bine Coaliției PNL-USR și ce excrescențe politice o mai fi pe acolo.

Este o bulibășeală de nu îți vine să crezi. Vedem clar că România nu este numai în criză economică și socială, ci și de lideri politici. Nu avem nume cu rezonanță, personalități de substanță, cu aplecare pe nevoile țării, ale românilor. Nu. La tot pasul, numai demagogi, tipi cu discursuri naive încropite de consilierii lor de imagine, cine știe pe ce criterii și ăia adunați, pe bancheta din spate a limuzinei.

Nu știu ce se întâmplă pe la PSD. Pare că își strâng rândurile. Sunt la un fel de recensământ, își testează armamentul politic. Până când? Pare că se pregătesc pentru o ofensivă, dar nu știu când și de unde să pornească.

Reclama

Tărâmul politicii românești este acum ceva nedefinit. Parcă abia se naște democrația! Suntem în durerile facerii! Păi, fraților, până acum, vreo 30 de ani, ce a fost? Ce am avut? Doar interese, găști, afaceri și ordine venite de cine știe unde? Anticipatele par a fi o soluție de resetare a democrației românești!

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite