Connect with us

ADMINISTRAŢIE

Ministrul Dezvoltării a participat la inaugurarea Școlii Matei Basarab din Târgoviște

Publicat

pe

Școala Matei Basarab din Târgoviște a reintrat, de astăzi – 8 aprilie 2022, în circuitul instructiv-educativ, odată cu finalizarea proiectului de reabilitare, extindere, modernizare și dotare implementat de Primărie, cu fonduri europene nerambursabile. Evenimentul inaugural s-a consumat în prezența ministrului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației – Cseke Attila.

Investiția, în valoare de aproximativ 22 de milioane de lei, a vizat o reabilitare din temelii, astfel că Școala Matei Basarab este acum o unitate de învățământ cu adevărat europeană – după cum a punctat primarul Daniel Cristian Stan. Edilul a mai vorbit și despre celelalte proiecte ale administrației publice locale de modernizare a infrastructurii educaționale. De menționat că, în România, doar două municipii reședință de județ au obținut autorizații ISU pentru toate instituțiile de învățământ, fie că vorbim de creșe, grădinițe sau școli și unul dintre acestea este Târgoviște.

A mai spus primarul Daniel Cristian Stan că șansa de dezvoltare a unei comunități cum este municipiul Târgoviște, fără un buget generos din taxe și impozite locale, o reprezintă fondurile europene nerambursabile. Ca exemplu, la Târgoviște se încasează din taxe și impozite aproximativ 50 de milioane de lei anual, în condițiile în care doar proiectul de la Școala Matei Basarab s-a ridicat la 22 de milioane de lei. Și Primăria implementează în acest moment 14 proiecte cu fonduri nerambursabile – după cum a spus edilul.

Ministrul Cseke Attila a felicitat administrația municipiului Târgoviște și conducerea Consiliului Județean Dâmbovița pentru faptul că au ales să investească în infrastructura educațională, culturală și sportivă, întrucât, în acest mod, se trasează viitorul comunității.

„Ministerul Dezvoltării este gestionarul României pe Programul Operațional Regional și, categoric, are un rol în implementarea proiectelor cu fonduri europene nerambursabile, dar ele sunt rodul muncii aleșilor locali. Statul pune la dispoziție fondurile, dar, fără implicare locală, fără proiecte bine făcute, investițiile nu ar ajunge la acest moment. Școala Matei Basarab este un succes al comunității târgoviștene pentru care vă felicit”, a spus ministrul Dezvoltării – Cseke Attila.

Președintele Consiliului Județean Dâmbovița , Corneliu Ștefan, a arătat că, astăzi, la Târgoviște, a fost inaugurată cea mai frumoasă școală din județ și a felicitat echipa de la Primărie pentru implementarea acestui proiect, dar și pentru celelalte investiții finalizate sau în curs de execuție. A mai spus Corneliu Ștefan că județul Dâmbovița are semnate proiecte în valoare de aproximativ 1 miliard de euro, ceea ce îl situează pe primul loc în Regiunea Sud Muntenia și, foarte posibil, chiar la nivel de țară.

Informația a fost confirmată cu cifre de directorul Agenției de Dezvoltare Regională Sud Muntenia, Liviu Mușat. Astfel, pe Programul Operațional Regional 2014-2020, în Regiunea Sud Muntenia au fost semnate 939 de proiecte, din care 176 sunt în județul Dâmbovița. Valoarea acestora se ridică la 1,4 miliarde de lei, în condițiile în care totalul la nivel de regiune este de 7,8 miliarde de lei. Cât privește municipiul Târgoviște, a spus Liviu Mușat că 6-7% din fondurile Regiunii Sud Muntenia sunt cheltuite aici. De altfel, Târgoviște este cel mai performant municipiu reședință de județ din Regiune, iar proiectele au și cel mai avansat stadiu de execuție, multe dintre investițiile propuse fiind chiar finalizate.

„Performanța municipiului Târgoviște nu poate fi disjunsă de performanța județului Dâmbovița în ceea ce privește absorția fondurilor europene nerambursabile. Cel mai mare proiect din Regiune, în valoare de aproximativ 240 de milioane de lei, aparține Consiliului Județean Dâmbovița (nota redacției: reabilitarea drumurilor județene de la graniza cu județul Prahova, la Moreni, până la granița cu Ilfov, la Periș).

Vă felicit pe toți și trag speranța că județul Dâmbovița va fi un actor important și în viitoarea perioadă europeană de finanțare”, a declarat Liviu Mușat – directorul ADR Sud Muntenia.

Au răspuns invitatiei de a participa la inaugurarea Școlii Matei Basarab din Târgoviște și o parte a parlamentarilor de Dâmbovița, respectiv: senatorul Titus Corlățean și deputații Carmen Holban, Radu Popa, Ionuț Vulpescu, Marian Tachianu, Gabriel Plăiașu și Daniel Blaga. Au lipsit deputații Virgil Guran și Liviu Balint (PNL) și senatorul Dragoș Popescu (USRPLUS).

Slujba de sfințire a fost oficiată de părintele vicar eparhial Ionuț Ghibanu, împreună cu un sobor de preoți. La final, le-a vorbit celor prezenți, în special copiilor, despre domnitorul Matri Basarab – ocrotitorul spiritual al școlii. De asemenea, le-a oferit celor doi directori câte o icoană.

„Sărbătorim anul acesta 390 de ani de la începutul domniei voievodului Matei Basarab. Este unul dintre cei care a adus la Târgoviște cultura, educația. Este cel care a construit mai multe biserici decât Sfântul Ștefan cel Mare – 46 de biserici. Mai trebuie să știți că, în vremea lui Matei Basarab, românii se luptau între ei, cei din Țara Românească cu cei din Moldova, iar cei doi domnitori – Matei Basarab și Vasile Lupu – s-au împăcat la intervenția bisericii, iar ca semn al împăcării noi avem astăzi în Târgoviște cea mai frumoasă biserică și mănăstire- Stelea, construită de Vasile Lupu. Noi, românii de aici, am construit mănăstirea Soveja, care astăzi se află în județul Vrancea”.

Vizita ministrului Dezvoltării în județul Dâmbovița a continuat la Cinematograful Independența,  apoi, de la ora 12:30, va susține o conferință de presă la Consiliul Județean,  după care urmează o deplasare la Pucioasa și Moreni, la alte obiective de investiții implementate de administrațiile publice locale cu fonduri nerambursabile,  europene sau guvernamentale.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ADMINISTRAŢIE

Ordinea de zi a ședinței CLM Târgoviște din data de 29 iunie 2026

Publicat

pe

Consiliul Local Municipal Târgoviște se va întruni, luni – 29 iunie 2026, de la ora 09:30, în ședință ordinară de lucru, având înscrise pe ordinea de zi următoarele proiecte de hotărâre:

1. Proiect de hotărâre privind desemnarea domnului Culcer Gheorghe în comisiile de specialitate ale Consiliului Local Municipal Târgoviște
2. Proiect de hotărâre privind aprobarea preluării ca venit la bugetul local a sumei de 531.461,97 lei din excedentul rezultat din execuţia bugetului instituției publice Liceul Tehnologic de Transporturi Auto Târgovişte, existent la finele anului 2025 în soldul contului 82.E.98.00.00 „Excedent al bugetului activităţilor finanţate integral din venituri proprii înfiinţate pe lângă instituţii publice din administraţia publică locală”
3. Proiect de hotărâre privind rectificarea bugetului general de venituri și cheltuieli al Municipiului Târgovişte pe anul 2026
4. Proiect de hotărâre privind modificarea inventarului bunurilor care aparțin domeniului public și a inventarului bunurilor care aparțin domeniului privat al Municipiului Târgoviște
5. Proiect de hotărâre privind aprobarea Notei conceptuale și a Temei de proiectare pentru obiectivul de investiții ,,Modernizare, consolidare și reabilitare Grădinița cu Program Normal nr. 4, Anca Abramescu, Municipiul Târgoviște, Județul Dâmbovița”
6. Proiect de hotărâre privind aprobarea Notei conceptuale și a Temei de proiectare pentru obiectivul de investiții ,,Modernizare, consolidare și reabilitare Grădinița cu Program Normal nr. 5, Municipiul Târgoviște, Județul Dâmbovița”
7. Proiect de hotărâre privind aprobarea Notei conceptuale și a Temei de proiectare pentru obiectivul de investiții ,,Modernizare, consolidare și reabilitare Clădire C1- Cămin, aferentă Liceului Tehnologic Spiru Haret, Municipiul Târgoviște, Județul Dâmbovița”
8. Proiect de hotărâre privind aprobarea Notei conceptuale și a Temei de proiectare pentru obiectivul de investiții ,,Modernizarea străzii Aviator Negel pentru facilitare acces la Stadionul Municipiul Târgoviște”
9. Proiect de hotărâre privind aprobarea Cererii de finanțare și a cheltuielilor aferente proiectului ,,Reabilitarea, modernizarea, consolidarea și dotarea Școlii Gimnazile Vasile Cârlova din Municipiul Târgoviște, Județul Dâmbovița”
10. Proiect de hotărâre privind aprobarea Studiului de fezabilitate și a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiții „Construire corp de clădire și amenajare teren de sport la Școala Gimnazială Vasile Cârlova din Târgoviște, județul Dâmbovița”
11. Proiect de hotărâre pentru modificarea H.C.L. nr. 191/16.05.2022 privind aprobarea proiectului, a documentației tehnico-economice și a cheltuielilor aferente obiectivului de investiții „Modernizarea și reabilitarea străzii Calea București din Municipiul Târgoviște”
12. Proiect de hotărâre pentru modificarea H.C.L nr. 202/05.05.2023 privind aprobarea Documentației de avizare a lucrărilor de intervenții și a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiții „Renovarea energetică a Liceului Voievodul Mircea din Târgoviște, județul Dâmbovița” corpurile C1, C12, C16, C18
13. Proiect de hotărâre pentru modificarea H.C.L. nr. 206/19.06.2025 privind aprobarea Documentației de avizare a lucrărilor de intervenții, a indicatorilor tehnico-economici și a devizului general estimativ pentru obiectivul de investiții „Modernizare și eficientizare energetică a Bazinului de înot din cadrul Complexului Turistic de Natație Târgoviște”
14. Proiect de hotărâre pentru modificarea H.C.L. nr. 306/31.07.2023 privind aprobarea Documentației de avizare a lucrărilor de intervenții și a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiții Consolidarea și creșterea performanței energetice a liceului ,,Voievodul Mircea”- Corp C6 din Municipiul Târgoviște
15. Proiecte de hotărâri privind aprobarea unor Planuri Urbanistice
16. Proiect de hotărâre privind stabilirea limitelor mandatului reprezentantului Municipiului Târgovişte în Adunarea Generală a Asociaților societății MUNICIPAL SECURITY S.R.L.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ADMINISTRAŢIE

Școala „Paul Bănică” din Târgoviște intră în reabilitare și modernizare. VIDEO

Publicat

pe

Primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan, a anunțat, astăzi – 24 iunie 2026, în cadrul unei conferințe de presă, că Școala Gimnazială „Profesor Paul Bănică” (Școala Nr. 11, situată în Micro 6) va intra într-un amplu proces de reabilitare și modernizare, o investiție de aproximativ 32 de milioane de lei. În această perioadă se lucrează la proiectul tehnic. A explicat edilul că unitatea de învățământ nu a beneficiat niciodată de o intervenție atât de amplă și că la final, adică în circa 2 ani de la demararea efectivă a lucrărilor, Școala „Paul Bănică” va fi complet schimbată.

„Pentru că ne aflăm în Microraionul nr. 6, vreau să fac câteva precizări cu privire la unitățile de învățământ din acest cartier. Avem Creșa nr. 13 și Creșa nr. 14, unități reabilitate, modernizate, extinse și dotate de către Primăria Târgoviște. Avem Grădinița nr. 13 și Grădinița nr. 14, de asemenea, reabilitate. Avem Școala „Tudor Vladimirescu”, unitate de învățământ reabilitată, modernizată, dotată și extinsă, lucrări care s-au încheiat anul acesta. Avem această unitate de învățământ, unde vor debuta lucrările în perioada următoare. Avem Liceul „Constantin Brâncoveanu”, unde lucrările vor începe în două luni, cel târziu. De asemenea, avem Liceul „Ion Heliade Rădulescu”, unde am finalizat deja un corp de clădire și lucrăm în acest moment la corpul principal. Mai avem Seminarul Teologic, unde vom interveni în această vară.

Așadar, din punctul nostru de vedere, aproape întreaga infrastructură educațională din acest cartier face obiectul investițiilor pe care le derulăm sau le avem în pregătire. De altfel, situația este similară la nivelul întregului oraș. Avem proiecte de investiții, atât în pregătire, cât și în derulare, în valoare de aproximativ 500 de milioane de lei, finanțate în proporție de 99% din fonduri nerambursabile.

Cu excepția lucrărilor de la Seminarul Teologic, care vor fi realizate din bugetul local și au o valoare mai redusă, toate celelalte investiții sunt finanțate din fonduri nerambursabile. Este vorba despre un efort susținut al administrației publice locale pentru modernizarea infrastructurii educaționale și, așa am mai spus, sper ca, în următorii 3-4 ani, să putem vorbi despre încheierea cu succes a acestui capitol la nivelul municipiului Târgoviște”, a precizat primarul Daniel Cristian Stan.

A mai spus edilul că, în scurt timp, vor fi semnate contractele de finanțare pentru ambele sedii ale Școlii „Vasile Cârlova”.

VIDEO

La conferința de presă, alături de primarul Daniel Cristian Stan s-au aflat viceprimarii Constantin Cozma și Cătălin Rădulescu, city managerul Gabriel Boriga și directorul Școlii „Paul Bănică” – prof. Anca Milea.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite