Giurgiu
120 de păsări de interes național au fost găsite de polițiști la braconierii din Ilfov și Giurgiu

În urma perchezițiilor efectuate, ieri – 10 aprilie 2023, la domiciliile unor persoane din județele Ilfov și Giurgiu cercetate pentru braconaj, polițiștii Direcției Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au fost indisponibilizați 42 de câini ogari și 12 pui. De asemenea, au fost identificate și eliberate 120 de păsări de interes național, pentru care este interzisă deținerea și capturarea. Oamenii legii au mai confiscat și 10.000 de euro. S-au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare totală de 50.000 de lei, pentru nemicrociparea câinilor ogari.
Totodată, au fost ridicate 15 telefoane mobile aparținând persoanelor cercetate, laptop-uri, proiectoare, binocluri și dispozitive de capturare a păsărilor / capcane, precum și 3 carcase de iepuri.
În acest caz de braconaj, 15 persoane sunt cercetate pentru săvârşirea de infracțiuni la regimul cinegetic și la regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei și faunei sălbatice, prin capturarea vânatului de talie mică și mijlocie, atât pe timp de zi, cât și pe timp de noapte.
Giurgiu
Casă în flăcări de la un scurtcircuit, în Băneasa, județul Giurgiu

Flăcări puternice au cuprins, în această dimineață, o casă din localitatea Băneasa, județul Giurgiu. Incendiul violent s-a manifestat la nivelul acoperișului, podului și mansardei, pe o suprafață de peste 120 mp.
La fața locului s-au deplasat pompierii de la Detașamentul Giurgiu și cei de la Punctul de Lucru Greaca, cu trei autospeciale de stingere, o autospecială pentru intervenție și salvare de la înălțime și o ambulanță SMURD. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost scurtcircuitul.
Giurgiu
7 milioane de țigarete de contrabandă ascunse printre portocale!

Polițiștii de frontieră din Giurgiu au găsit într-un TIR care venea din Bulgaria, peste 7 milioane de țigarete de contrabandă, a căror valoare depășește 2 milioane de euro. Este una dintre cele mai mari capturi din ultima perioada.
Vehiculul era condus de un român de 44 de ani și a fost oprit în trafic pe DN5, în cadrul unei acțiuni BLITZ. În timpul controlului, oamenii legii au descoperit aproape 360.000 de pachete de țigări fără timbru fiscal, pitite în remorcă prin celebra metodă „capac”.
Bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore și urmează să fie prezentat instanței cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.
Prahovaacum o săptămânăDoi adulți și un copil de 6 ani s-au răsturnat cu ATV-ul. Un bărbat a decedat
ACTUALITATEacum o săptămânăVIDEO. Georgian Alexandru Dinu, multiplu campion național pe care România l-a ignorat!
ADMINISTRAŢIEacum 4 zilePucheni, între tradiție, pitoresc și modernitate
ACTUALITATEacum 3 zileUrs la plimbare prin centrul satului Siliștea (Dâmbovița). VIDEO
ACTUALITATEacum o săptămânăColegiul Economic „Ion Ghica” Târgoviște – Locul 1 la nivel regional. XP ADVERTISING SA – CREATIVITATEA CARE VINDE!
ACTUALITATEacum 12 oreDSVSA Dâmbovița evaluează toate alimentele servite nuntașilor care au ajuns la spital cu probleme digestive
Dâmboviţaacum 19 oreToxiinfecție alimentară la o nuntă în Voinești! Zeci de persoane au ajuns la spital. S-a activat Planul Roșu de Intervenție!
ADMINISTRAŢIEacum 15 oreComuna Cândești, speranțe, destule probleme și neajunsuri, dar se înaintează pe drumul cel bun!























