Connect with us

ACTUALITATE

ITM Dâmboviţa, informare privind drepturile și obligațiile muncitorilor din construcții detașați în străinătate

Publicat

pe

Autoritatea Europeană a Muncii a publicat un nou ghid de informare pentru muncitorii detașați din sectorul construcțiilor, în care se oferă informații despre drepturile acestor lucrători și despre acțiunile pe care trebuie să le întreprindă înainte și în timpul detașării, dar și dacă întâmpină anumite probleme în perioada în care sunt plecați din țară. Broșura este disponibilă în 40 de limbi diferite, inclusiv în toate limbile de circulație din UE – ne informează ITM Dâmboviţa.

Astfel, este important de știut că lucrătorilor detaşați li se aplică următoarele condiții de muncă şi de încadrare în muncă ale statului membru gazdă:
– remunerația, inclusiv plata orelor suplimentare;
– numărul maxim de ore de lucru și perioadele minime de repaus;
– concediul anual minim plătit;
– sănătatea, securitatea și igiena la locul de muncă;
– condițiile de angajare (de exemplu, angajarea de personal temporar prin agenții);
– condiţiile pentru femei gravide, pentru femei care au născut recent, pentru copii și pentru tineri (sub 18 ani);
– egalitatea de tratament şi alte norme de prevenire a discriminării;
– condiţiile de cazare, dacă sunt asigurate de către angajator;
– indemnizațiile şi rambursarea cheltuielilor pentru acoperirea cheltuielilor de călătorie, masă și cazare in statul membru gazdă.

Ce trebuie să faceți ca lucrător detașat?
-să obțineți documentul portabil A1″ (DP A1), care atestă că sunteți acoperit de sistemul de securitate socială din statul membru de origine; angajatorul trebuie să-l solicite în numele angajatului de la instituţia de asigurări sociale din statul membru de origine;
– dacă detaşarea durează mai mult de 3 luni, trebuie să vă înregistrați la autorităţile din statul membru gazdă. Timpul petrecut în cadrul detaşării nu vă dă dreptul la şedere permanentă.
– să vă informați cu privire la contractele colective de muncă: îin funcţie de statul membru gazdă şi de statul membru al angajatorului, contractele colective de muncă pot garanta anumite drepturi.

Dacă sunteţi cetăţean UE, al Spațiului Economic European (Islanda, Liechtenstein și Norvegia) sau al Elveţiei nu aveţi nevoie de permis de muncă.

Nu este necesară recunoașterea calificărilor profesionale. Ar putea fi totuși necesar să daţi o declarație scrisă pentru anumite competenţe profesionale, de exemplu pentru a opera macarale, ascensoare speciale sau mașini de găurit.

Nu trebuie să vă înregistrați la autorităţile de securitate socială din statul membru gazdă, fiind în continuare asigurat în statul membru de origine. În timpul detașării nu acumulaţi niciun fel de drept suplimentar de securitate socială, cum ar fi drepturi la pensie sau dreptul la prestații de şomaj în statul membru gazdă.

Ce puteți face dacă întâmpinați probleme în timpul detașării?

Dacă nu ați primit salariul sau nu aţi primit salariul întreg, puteţi să încercaţi să:
– rezolvaţi problema, atât cu angajatorul dumneavoastră din statul membru de origine, cât şi cu contractantul din statul membru gazdă, deoarece ambii pot fi considerați răspunzători pentru respectarea acestor obligaţii;
– să contactaţi inspectoratul de muncă din statul membru gazdă sau de origine şi să depuneți o plångere sau să iniţiaţi o procedură judiciară. Acest lucru se poate face chiar și după încheierea perioadei de detaşare şi din statul membru de origine.
– să contactați ataşatul român pe probleme de muncă și sociale din cadrul Ambasadei României.

Pentru mai multe informaţii, vizitați site-ul Your Europe și, pentru ajutor, consultaţi lista administrațiilor naționale disponibilă pe acest site: https://europa.eu/youreurope.

Toate informațiile privitoare la detașarea lucrătorilor în străinătate sunt disponibile și pe pagina principală a site-ului ITM Dâmbovița.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Fața de dincolo de statistici a Bursei locurilor de muncă de la Târgoviște

Publicat

pe

La Bursa locurilor de muncă organizată, astăzi – 8 mai 2026, de către AJOFM Dâmboviţa ne-au atras atenția câteva aspecte:
– Numărul mare de autoturisme parcate în apropierea locației de desfășurare a acestui târg de joburi – Clubul Studenților din Micro VI, ceea ce ne oferă o anume imagine în ceea ce-i privește pe șomeri;
– Tinerii tratează cu destul de multă superficialitate astfel de acțiuni;
– Foarte interesate să-și găsească de lucru sunt persoanele din categoria de vârstă 40 – 50 de ani;
– Șomerii trecuți de 55 de ani considerau experiența a fi una un pic traumatizantă pentru ei, după o viață petrecută în câmpul muncii;


– Mulți dintre angajatori se arătau de la început sceptici în legătură cu posibilitatea de a-și găsi salariați potriviți cu nevoile firmelor pe care le reprezintă;
– A fost adresabilitate crescută la standurile unde se promovau cursurile de formare profesională în diferite meserii și la cel organizat de Armata Română;
– A fost bine venită inițiativa Inspectoratului Județean de Poliție de a le prezenta participanților la Bursa locurilor de muncă informații cu caracter preventiv, care să îi ajute să nu cadă victime ale unor infracțiuni;
– AJOFM Dâmboviţa și-a făcut datoria de a-i pune în contact direct pe angajatori și șomeri, dar asta nu înseamnă neapărat că și așteptările fiecărei părți s-au întâlnit cumva la mijloc.

„Am contactat 585 de agenți economici din județul Dâmbovița și au confirmat participarea 39, care au pus la dispoziție 412 locuri de muncă vacante în diferite domenii de activitate, precum alimentație publică, HoReCa, IT, transporturi, construcții etc. De asemenea, pentru cei care doresc să se înscrie la un curs de formare profesională, AJOFM Dâmboviţa funcționează cu un centru propriu de formare profesională și este autorizată pentru 14 meserii. Este important de reținut că persoanele care doresc să urmeze cursurile noastre de formare profesională trebuie să se înscrie în baza de date a AJOFM, ca șomeri indemnizați sau neindemnizați, pentru a beneficia gratuit de aceste programe de formare profesională”, ne-a precizat Constanța Anghel – director executiv AJOFM Dâmboviţa.

Prezent printre participanții la Bursa locurilor de muncă organizată astăzi, 8 mai 2026, la Târgoviște, președintele Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Dâmbovița – Valentin Calcan, un important investitor în domeniul HoReCa la nivelul județului Dâmbovița, a apreciat, după ce a observat cu atenție desfășurarea evenimentului, că acest tip de acțiuni nu-și vor atinge niciodată pe deplin scopul dacă românii nu-și vor schimba mentalitatea.

„Din păcate, interesul celor care participă este destul de scăzut. Sunt foarte puțini cei care sunt dornici să se angajeze. Cei mai mulți, din câte văd, sunt șomeri îndemnizați care au nevoie de celebra ștampilă, astfel încât să-și poată încasa în continuare banii.

Eu cred că este important ca fiecare să înțeleagă că, dacă vrem o țară ca afară, trebuie să și muncim ca afară. Țările de afară nu s-au făcut prin nemuncă și nu s-au făcut prin plimbarea unor ștampile de șomeri, ci s-au făcut cu truda fiecăruia și cu aport de muncă din străinătate.

România merge înainte cu sau fără angajați din țară. Iată că avem deja peste 150.000 de angajați din Asia de Sud-Est și vor veni în continuare. Pe lângă cei care încep să se întoarcă acum din Italia, din Spania…, pentru că pare că nici pe acolo nu a găsit nimeni câinii cu covrigi în coadă, pentru că au realizat că începe să fie mai bine în România decât într-o țară străină. Să ne fie limpede, orice român care lucrează peste hotare, tot migrant este pentru cei de acolo, nu este primit chiar cu brațele deschise. Eu îi invit pe toți să vină acasă, pentru că sunt locuri de muncă, iar salariile din România au ajuns să fie competitive cu cele din Italia, din Spania, nu mai vorbim de Polonia, Ungaria sau Bulgaria și Grecia. Eu cred că este doar o mândrie prost înțeleasă, a celor cărora cred că, oarecum, le este rușine să vină acasă și să recunoască până la urmă că aici este mai bine.

Eu nu reușesc să înțeleg din ce trăiesc mulți tineri care termină o școală sau chiar o facultate. Cred că de fapt este o greșeală a familiei. Cred că părinții ajută mult prea mult copiii și greșesc. În străinătate nu există așa ceva. Acolo, o familie corectă își duce copilul să se angajeze de la 17-18 ani, un part-time.

La noi, există și o idee preconcepută față de anumite meserii. De fapt, marea majoritate a oamenilor cred că au niște copii care vor ajunge doctor docenți. Eventual, au făcut o facultate, dar, ce să vezi, e vina facultății că nu a reușit să facă din copilul lor doctor docent și îi dau bani să se mai ducă la încă o facultate. Și se trezește copilul pe la vreo 35 de ani că are trei facultăți, toate plătite, și nu știe nimic și apoi se plânge că nu îl angajează nimeni. Eu cred că ar fi extraordinar să reușim să ne ducem către familie. Trebuie să înțeleagă părinții că a fi ospătar sau a fi bucătar, spre exemplu, este extraordinar de onorabil și de bine din punct de vedere financiar. Astăzi, un bucătar nu este cel care știe să facă o ciorbă. Astăzi, a fi bucătar este o artă”, ne-a declarat omul de afaceri Valentin Calcan.

La finalul Bursei locurilor de muncă – Start în carieră, organizată astăzi, 8 mai 2026, la Târgoviște, conform datelor furnizate de AJOFM Dâmboviţa, 367 de persoane din cele 783 care au participat la acest eveniment au fost selectate în vederea angajării.

Cum am spus, în plus față de agenții economici interesați să recruteze personal, au fost organizate și standuri de prezentare a ofertelor de calificare și recalificare profesională.

„Suntem prezenți la Bursa locurilor de muncă nu pentru faptul că avem posturi vacante, ci pentru a promova cursurile pe care le organizăm în cadrul programelor de formare pe care le derulăm, precum și serviciile Camerei de Comerț. Credem că putem identifica aici tineri și persoane care pot fi interesate. În toamnă, vom organiza și noi, Camera de Comerț Dâmboviţa, în parteneriat cu Universitatea Valahia, cea de-a treia ediție a Târgului de Cariere”, ne-a precizat Ștefania Stoică – director al Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Dâmbovița.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Liceul „Voievodul Mircea” Târgoviște organizează admitere la profilul sportiv, baschet-volei

Publicat

pe

Liceul „Voievodul Mircea” Târgoviște primește, în perioada 13-15 mai 2026, cererile de înscriere pentru susținerea probelor de aptitudini pentru admiterea în clasele cu profil sportiv, respectiv baschet-volei, băieți și fete. În oferta educațională pentru anul școlar 2026-2027 sunt disponibile 24 de locuri – învățământ de zi, clasa a IX-a. Probele de aptitudini de vor susține în data de 22 mai.

Persoane de contact:
– Prof. Marian Enache (baschet) – telefon: 0736.086.863
– Prof. Dragoș Bizdrigheanu (volei) – telefon: 0726.088.261
– Prof. Laurențiu Popescu (baschet) – telefon: 0722.417.467
– Prof. Alin Gheorghe (volei) – telefon: 0722.238.447

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite