Connect with us

ACTUALITATE

PERPLEX . Se schimbă baronii! La 28 de ani, președinte al Complexului Energetic Valea Jiului!

Publicat

pe

Am mai spus-o și o repet. Trăim vremuri de resetare a baronimii politice, a celor care au slujit și trudesc pentru diferite sisteme. Se vede cu ochiul liber. Nu îți trebuie cine știe ce analiză minuțioasă. Baronii bătrâni, îmbuibați, cu reacții mai încete, incompatibile cu vitezele actuale, sunt schimbați. Unii se retrag, pe cale naturală, alții sunt îndepărtați prin anumite jocuri de culise și mai sunt și destui scoși pe linie moartă cu sprijinul instituțiilor de forță. A venit rândul lupilor tineri! Bătrânii, care sunt înțelepți și își văd de treabă, mai sunt ținuți prin birouri, la împăturit hârtii și împrăștiat de convocatoare. Restul, acasă sau membri în ultima verigă politico-organizațională, adică la pensionari.

Mi-a sărit în ochi un exemplu cât Casa Poporului, vizibil de pe lună, de conectare la funcții și banul public a baronetului politic tânăr. Andrei Nicolae Popa, 28 de ani, vârsta când alții abia buchisesc ce este viața, sunt la prima dragoste, a ajuns președinte al Consiliului de Administrație al noului înființat Complex Energetic „Valea Jiului”. Cu 2.000 de angajați în subordine! Să nu credeți că acest june a excelat în domeniul energetic, minier. Are studii juridice și, ce este la modă în întreaga clasă politică, a absolvit și cursurile Academiei Naționale de Informaţii, ba chiar și o școală de vară organizată de Universitatea Chineză de Științe Politice și Drept. Tare flăcăul! A gravitat excelent pe lângă fostul ministru al Cercetării, Inovării și Digitalizării – Sebastian Burduja. Nu mai înșirăm pe unde a trudit până la 28 de ani tânărul director de complex energetic. V-ați speria dacă ați vedea câte poziții tari a ocupat până acum. Zici că a fost născut în scaun de conducător. A venit pe lume cu ștampila de director în mână!

Astea sunt vremurile! Acum se schimbă baronii. Studiile rămân aceleași. Neimportante profesional. Obligatoriu să fie academia care trebuie, carnet de membru de partid, o proptea politică bună și restul merge șnur, până la adânci bătrâneți.

Închei cu un gen de amintire. Un cunoscut care nu mai este pe lumea asta, tare în funcțiile de conducere, care a urcat de jos, treptă cu treaptă, mi-a spus că omul, până la 35-45 de ani, nu este bun să conducă nici măcar o gogoșerie. Nu are când să învețe toate mecanismele, relațiile. Comportamentul și caracterul abia se modelează. Plus că îl ia capul! Nu poți să sari direct în vârf, fără să treci prin etapele firești de vârstă și experiență. Uite că, dacă te așezi lângă cine trebuie și obții diplome în ceea ce este musai nevoie, restul nu mai contează! Poți învăța demolând…

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Primarul de la Văcărești, în război cu cei care abandonează animale și aruncă gunoiul pe aiurea

Publicat

pe

Primarul comunei Văcărești, din județul Dâmbovița, le-a declarat război celor care îi sfidează pe locuitorii de bună credință, dar și eforturile administrației publice locale de a înfrumuseța așezarea. Prin urmare, s-au luat măsuri pentru ca indivizii certați cu normele de conviețuire în comunitate să fie prinși și trași la răspundere atunci când abandonează animale și când aruncă gunoiul te miri pe unde.

În această dimineață, edilul Ionuț Irinel Badea a publicat pe Facebook imagini cu o autoutilitară din care, azi-noapte, au fost lăsați în comuna Văcărești mai mulți câini. Spune primarul că șoferul, care a fost prins în flagrant, avea setată pe telefonul mobil locația exactă unde să abandoneze câinii. Cu o zi înainte, șeful administrației publice locale de la Văcărești apela la consăteni, tot pe Facebook, pentru a de urma unei persoane care a aruncat pe teritoriul comunei mai mulți saci cu gunoaie.

„Noi le-am spus că vor fi prinși indiferent de ora la care vor arunca gunoaie sau câini pe raza comunei Văcărești, dar au refuzat să creadă. Acum s-au convins și vor suporta toate consecințele! (…)

Unii din alte părți și-au făcut un obicei din a arunca gunoaie și câini pe raza comunei Văcărești, iar noi îi asigurăm pe acești indivizi rău voitori că îi vom prinde la fel ca pe niște pești în năvod. Se știu ei care”, a scris primarul Ionuț Irinel Badea, pe pagina sa de Facebook.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată! Comunicat de presă finalizare proiect Critys SRL Lungulețu

Publicat

pe

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite