ADMINISTRAŢIE
Așa ceva! Senatorul Dragoș Popescu, ofertant la o licitație publică de închiriere la Conțești. Ședința s-a suspendat pentru incompatibilitate

Astăzi – 11 martie 2024, la sediul Primăriei din Conțești trebuia să se desfășoare a doua rundă a licitației prin care administrația publică locală intenționa să închirieze, pe perioada lucrărilor de modernizare a DN 71, Bâldana -Târgoviște, baza sportivă din localitate. Aici urmează ca grupul de firme din Turcia care se vor ocupa de execuție să edifice o organizare de șantier și o stație pentru producerea mixturilor asfaltice necesare în procesul de construcție al drumului.
Dacă prima licitație nu s-a putut ține fiindcă nu au fost respectate condițiile impuse de lege, adică să se prezinte mai mulți ofertanți, în cea de-a doua etapă, dacă lucrurile ar fi stat la fel, ar fi urmat să fie adjudecată de singurul ofertant. Dar situația nu a stat întocmai așa. Nu a apărut altă societate interesată de închirierea bazei sportive, ci senatorul Reper de Dâmboviţa – Ion Dragoș Popescu. Parlamentarul s-a înscris la licitație în calitate de persoană fizică. A cumpărat caietul de sarcini, a prezentat oferta închisă, în plic, la Primărie, și, pe ultima sută, a plătit și taxa de participare de 3.500 de lei. Surprinderea reprezentanților administrației publice, a consilierilor locali, a tuturor celor care au aflat de acest fapt inedit a fost colosală. Oamenii nu au mai auzit până acum ca un ales al neamului să participe la licitații publice unde sunt încredințate lucrări, sunt închiriate terenuri sau alte facilități de producție. De obicei, parlamentarii trebuie să se supună unui cod al incompatibilităților. Au voie să participe la licitații, ca persoană fizică, pentru achiziționarea unor opere de artă, case, autoturisme, alte bunuri de folosință, dar până acum nu am auzit că ar putea să intre la o licitație care implică o anume calitate de agent economic, de investitor etc. Toată lumea a fost bulversată de această decizie.
Când a venit la Primărie, l-am întrebat și noi în ce calitate participă la licitație, știind că parlamentarii au niște restricții, niște norme constituționale de respectat. Ne-a răspuns că s-a înscris la licitație în calitate de ofertant, că legea îi permite să participe ca persoană fizică. Cert este că cererea i-a fost admisă. Nimeni nu a percutat la această inițiativă ciudată. Nici măcar autoritățile de la vârf nu au putut să ne comunice în timp util dacă un parlamentar, un senator, poate avea calitatea de ofertant pentru închirierea unui baze sportive. Toată lumea a cerut tip de gândire, iar alții nu au mai răspuns deloc.
Înainte de deschiderea ședinței de licitație, care se știa de la bun început că va fi din nou amânată, consilierii de la Conțești, indiferent de culoarea politică, s-au adunat cu toții la Primărie, cu gândul să discute cu senatorul Popescu. Voiau aleșii să afle ce are de împărțit parlamentarul cu localitatea lor, de ce reclamă continuu și pune bețe în roți investițiilor care se realizează în comună. Consilierii sunt convinși că senatorul Popescu are ceva cu Conțești, cu primarul de aici, altă explicație nu găsesc. Participarea sa la licitație se pare că a umplut paharul nemulțumirilor.
Evident, licitația s-a amânat. S-a motivat că trebuie mai întâi aflat dacă nu cumva unul dintre ofertanți, și anume senatorul Popescu, nu se află cjmva în situație de incompatibilitate. Primarul Marian Alexandru a precizat că va sesiza Agenția Națională de Integritate (ANI), Biroul Permanent al Senatului și Instituția Prefectului Dâmbovița despre participarea senatorului Ion Dragoș Popescu la o licitație de interes public în calitate de ofertant.

De precizat că, tot astăzi, 11 martie, la Consiliul Local Conțești au fost înregistrate trei documente trimise de senatorul Popescu. Într-unul, Primăria este înștiințată că Ion Dragoș Popescu, reprezentat de un avocat, a deschis acțiune în contencios administrativ împotriva Hotărârii Consiliului Local Conțești nr. 10/2024, privind scoaterea la licitație publică pentru închirierea de spații pentru montarea de birouri administrative și containere pentru cazare în spațiile disponibile din Baza sportivă Conțești. Participantul la licitație Dragoș Popescu a mai depus și o contestație a licitației publice, cu motivațiile aferente. Se pune întrebarea de ce a mai participat la licitație dacă o contestă? Să câștige sau să încurce? Și ultimul document depus are o undă de șiretenie. Senatorul Popescu, în temeiul Legii 544, privind liberul acces la informații, solicită primarului comunei Conțești să îi pună la dispoziție numărul și valoarea încasărilor de la societatea turcă care se ocupă de modernizarea la patru benzi a DN 71, Bâldana -Târgoviște, conform contractului de închiriere nr… . Edilul comunei Conțești ne-a spus că nu poate furniza asemenea date, fiindcă ele nu există. Între Primărie și grupul de firme din Turcia nu s-a desfășurat nicio activitate comercială. Nu s-au plătit și nu s-au încasat facturi atâta timp cât situația nu este lămurită din punct de vedere legal.

După ședința de licitație suspendată, senatorul Reper Ion Dragoș Popescu a intrat la discuții cu consilierii locali și cu primarul de la Conțești. Mulți se așteptau la refuz, dar nu a fost așa. A dialogat cu aleșii comunei, i-a ascultat și și-a susținut în continuare punctul de vedere. A spus că la Conțești nu are niciun interes. Vrea doar să fie respectată legea. Fără prea multe explicații. Toate luările de poziție ale consilierilor de la Conțești au fost ascultate și atât. Impresia este că nu l-au mișcat prea mult pe senator. Își vede de drumul său.
Discuțiile, in video de mai jos
ADMINISTRAŢIE
Șotânga, o comună care își construiește viitor solid pe postamentul trecutului minier. FOTO

Șotânga, o comună aflată la o aruncătură de băț de municipiul Târgoviște. O așezare subcarpatică renumită în anii dinainte de 1989 pentru exploatarea minieră de aici, unde lucrau mii de oameni. Erau asigurate pe atunci toate facilitățile vremii pentru mineri. Practic, Șotânga, cel puțin zona de centru, semăna cu un mic orășel. După Revoluție, așa cum s-a întâmplat peste tot în România, a venit înghețul economic. Închidere, conservare și uitare. Au fost ani grei, pe care comunitatea locală a reușit totuși să-i depășească. Meritul este al primarului Constantin Stroe, pe care îl catalogăm a fi un as în ale administrației și gestionării eficiente a resurselor financiare. Edilul a readus Șotânga pe linia de plutire, apoi a dezvoltat comuna din toate punctele de vedere: edilitar, social și, mai ales, economic. Dar, prosperitatea, o existență liniștită și plus valoare nu se pot obține fără locuri de muncă, fără echilibru social. Este o misiune dificilă, pe care și-a asumat-o Constantin Stroe și o duce mai departe, în ciuda vremurilor de austeritate impusă de actuala guvernare.
Citește și: Hai la „Ziua comunei Șotânga”! Sâmbătă, 8 august 2026, de la ora 17:00

Ce să spunem despre Șotânga? La capitolul infrastructură de strică necesitate are totul pus la punct. Rețea de gaze naturale din anii 50, în satul Teiș, extinsă în celelalte prin 2000. Sisteme de apă și canalizare funcționale. Drumurile nu numai că sunt ca-n palmă și dispun de toate amenajările tehnice, dar au și o alură modernă, ca în Vest. Piste de biciclete, care reprezintă o încântare în special pentru tineri. Cel mai nou exemplu, tronsonul de drum județean care străbate localitatea de la nord la sud realizat printr-un proiect derulat de Consiliul Județean Dâmbovița, pentru care primarul Constantin Stroe a ținut să îi mulțumească președintelui Consiliului Județean, Corneliu Ștefan. Asfalt de calitate, șanțuri dalate, podețe de acces în gospodărie, la fel, asfaltate, marcaje realizate cu simț de răspundere. Apoi, sunt drumurile de interes local, străzile adiacente, șoseaua care iese înainte de Priseaca. Ce să mai vorbim, Șotânga este o localitate pusă la punct la capitolul infrastructură!

Și lucrurile nu se opresc aici. În zona fostei platforme industriale ce a aparținut Exploatării Miniere spre care duce un drum complet modernizat și mobilat cu tot ceea ce trebuie din punct de vedere al marcajelor și indicatoarelor, s-a construit un Centru de Aport Voluntar, printre puținele din țară edificate la o asemenea capacitate, un loc dotat cu tot ceea ce trebuie pentru ca oamenii din comună, dar și cei din localitățile învecinate, să poată aduce deșeurile din gospodărie, altele decât cele menajere, respectiv din construcții și demolări, resturi vegetale, plastic, gunoaie de origine animală etc. Investiția, finanțată prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), are o valoare de 5.240.482 lei. Centrul dispune și de propriul parc fotovoltaic cu stocare de energie electrică. După cum ne-a precizat Constantin Stroe, este vorba de un centru unde se va aplica un management modern, în ton cu regulile Uniunii Europene de gestionare a deșeurilor. Se așteaptă desemnarea, prin Asociația de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) Deșeuri, operatorului care se va ocupa de gestionarea acestui centru, dar și de celorlalte unități de acest tip care au fost construite în județul Dâmbovița.

Și fiindcă tot suntem pe fosta platformă industrială care, prin implicarea edilului și cu sprijinul Consiliului Județean Dâmbovița, este din nou pusă în valoare, aici, administrația publică locală a edificat cu fonduri asigurate prin Programul Județean de Dezvoltare Locală (PJDL), o bază operațională pentru situații de urgență și gospodărire comunală. Valoarea totală a proiectului, trebuie să spunem, unic în județ, este de 3.882.719 lei. Se lucrează intens la acest obiectiv și, după cum am văzut noi cum stau lucrurile, nu va mai dura mult până când va fi pus în funcțiune.

Să rămânem în zonă și să amintim că tot aici urmează să se dezvolte complexul sub titulatura „Stație de tratare mecano-biologică a deșeurilor menajere colectate din localitățile județului Dâmbovița”. 10 hectare de teren a pus administrația publică locală de la Șotânga la dispoziția Consiliului Județean Dâmbovița pentru realizarea acestui obiectiv cu o valoare de peste 90 de milioane de euro! În afară de importanța acestei stații de sortate a deșeurilor în ceea ce privește gestionarea gunoaielor, a protecției mediului, unică la nivel național, se va crea și un important număr de locuri de muncă.
Și nu am terminat cu partea de economie! Șotânga va beneficia în viitorul apropiat și de un parc industrial, în cealaltă parte a comunei. Pentru realizarea acestui obiectiv, s-au pus la dispoziție circa 30 de hectare de teren, în perimetrul islaz, lângă parcul fotovoltaic impresionant dezvoltat de o firmă privată pe fostele halde de zgură ale Termocentralei Doicești. Din câte ne-a spus primarul Constantin Stroe, energia electrică necesară funcționării capacităților din Parcul Industrial Șotânga va fi asigurată de parcul fotovoltaic din vecinătate. Trebuie să menționăm că panourile fotovoltaice se desfășoară pe o suprafață de 120 de hectare. Deja există și componenta de stocare pentru energia electrică. Ne-a mai dezvăluit primarul de la Șotânga că aici se practică un sistem economic dual. Se produce energie electrică, dar se face și zootehnie, fiindcă printre panourile fotovoltaice sunt pășunate oile. Nu se pierde nimic. Masa verde este folosită pentru creșterea animalelor.

„Acesta este nivelul următor spre care tindem. Vrem să dezvoltăm economic localitatea. În aceste vremuri ne trebuie locuri de muncă, ne trebuie venituri din activități economice. Pentru susținerea a tot ceea ce am realizat de-a lungul anilor, infrastructură, utilități, avem nevoie de bani, de fonduri. O comunitate puternică este aceea care se susține din resurse proprii. Viitorul spune că Șotânga trebuie să se susțină singură financiar și să creeze dezvoltare pentru întreaga zonă cuprinsă între municipiului Târgoviște și orașul Pucioasa”, ne-a menționat Constantin Stroe.

Primăria Șotânga, prin implicarea și insistențele neobosite ale edilului Constantin Stroe, a reușit să preia, contra cost evident, de la lichidatorul fostei Exploatări Miniere, clădirile care adăposteau spitalul minier, administrația exploatării și clubul minierilor. Spitalul, ne-a spus Constantin Stroe, va fi transformat într-un centru pentru bătrâni cu o componentă de îngrijiri paleative. Proiectul se află pe lista de sinteză a Companiei Naționale de Investiții (CNI). Imobilul în care funcționau birourile administrative va fi demolat, urmând ca pe aceeași fundație să fie construit un centru administrativ și de servicii al Primăriei Șotânga. Clubul minerilor urmează să fie transformat într-un centru cultural multifuncțional, cu cinematograf, bibliotecă, sală de spectacol. Proiectul a demarat, dar a ost blocat din cauza austerității impuse de guvern. Nu a reușit să fie definitivat fiindcă CNI a oprit finanțarea. Este vorba de o investiție de circa 7 milioane de lei. Constantin Stroe este optimist. Până la urmă, o va scoate la capăt și cu acest proiect.

Primăria Șotânga este preocupată și de protejarea mediului ambiant, de frumusețile locurilor. Este depus în momentul de față un proiect pe Programul Operațional Regional în vederea amenajării zonei de lac. Deja, pe mai multe suprafețe degradate, printr-un program pus în practică cu Garda Forestieră Ploiești, au fost împădurite 21 de hectare. De la Barajul Pucioasa, unde se execută lucrări de decolmatare, a fost adus pământ fertil în vederea creării de condiții pentru plantarea a încă 6 hectare cu puieți de arbori.
Într-un cuvânt, la Șotânga se muncește, iar rezultatele se văd la tot pasul. Modest, primarul Constantin Stroe ne-a spus că nu se oprește aici, încă mai are multe de făcut.






ADMINISTRAŢIE
Un nou parc public la Târgoviște, din această toamnă. Lucrările sunt în execuție

Primăria Târgoviște efectuează, în această perioadă, lucrări de amenajare a aleilor și refacere a spațiului verde din parcul de la Liceului „Voievodul Mircea”, situat în proximitatea Gării. Totodată, va fi adus mobilier specific.
Vestea și mai bună este că parcul va fi pus la dispoziția tuturor locuitorilor orașului, nu doar a elevilor cum a fost până la demararea proiectului de reabilitare și modernizare a unității de învățământ – a anunțat edilul Daniel Cristian Stan.
„Investițiile de la Liceul Tehnologic Voievodul Mircea, cu o valoare record de peste 50 de milioane de lei, fonduri nerambursabile atrase de către Primăria Târgoviște, înseamnă și amenajarea parcului aferent, care urmează să fie deschis pentru târgovișteni. Se refac aleile, se reface spațiul verde, se pune mobilier urban, astfel încât parcul din vecinătatea gării să devină un punct de atracție pentru întreaga zonă”, spune primarul municipiului Târgoviște.
Reamintim că, în ultimii ani, Primăria Târgoviște a construit două parcuri noi, unul lângă Dâmboviţa Mall, celălalt la Complexul Turistic de Natație, și a înfrumusețat Parcul Mitropoliei, situat în zona centrală. De asemenea, urmează să demareze lucrările de reamenajare și modernizare a Parcului Chindia – grădina publică emblematică a orașului. Totodată, administrația locală a promovat proiecte care vizează punerea în valoare a Valului și Șanțului Cetății, dar și a zonei din zona lacului de la Priseaca.
ACTUALITATEacum 5 zileAtenție! S-a oprit din nou apa în Târgoviște și în șase comune limitrofe
ACTUALITATEacum 7 zileAVARIE MAJORĂ. Se oprește apa în Târgoviște și în comunele limitrofe. Intervenția va dura între 12 și 24 ore!
Dâmboviţaacum 5 zileUrsul a intrat într-o gospodărie din Bărbulețu și a sfâșiat un berbecuț
Călăraşiacum 3 zile12 persoane implicate într-un accident pe Autostrada Soarelui, în Călărași
SOCIALacum 4 zileTânăr găsit mort la marginea drumului, la ieșire din Roșiori de Vede
ACTUALITATEacum 3 zileHai la „Ziua Comunei Șotânga”! Sâmbătă, 8 august 2026, de la ora 17:00
Dâmboviţaacum 6 zileTurist decedat pe traseul montan Babele – Peștera din Bucegi
Argeșacum 3 zileUPDATE. Șoferul microbuzului implicat în accidentul mortal de la Câmpulung are 83 de ani



























