Connect with us

POLITIC

Victor Ponta n-a fost lăsat să vorbească la congresul PSD! Fostul premier și-a anunțat clar intrarea în bătălia pentru prezidențiale

Publicat

pe

Ceea ce anticipam cu câteva zile în urmă, s-a întâmplat. Deputatul PSD de Dâmbovița, Victor Ponta, nu a fost lăsat să ia cuvântul la Congresul PSD unde, cu o majoritate covârșitoare de voturi, Crin Antonescu a fost validat și de poporul social-democrat pentru a reprezenta coaliția PSD-PNL-UDMR la alegerile prezidențiale din luna mai 2025. De fapt, nici nu se putea altfel. Dacă social-democrații nu l-ar fi acceptat drept candidat pe Crin Antonescu, alianța aflată la guvernare s-ar fi dezintegrat, iar țara ar fi intrat cu siguranță într-o criză politică și economică fără de precedent. Acesta a fost, spun mulți din PSD, o soluție de avarie, broasca pe care, vrei, nu vrei, trebuie să o înghiți.


Victor Ponta: Am vrut să vorbesc în fața Congresului. Nu am avut acest drept! Important este să mă audă românii


Totuși, dacă analizăm la rece faptele, nu a fost corect nici ceea ce i s-a întâmplat fostului premier Victor Ponta, o demonstrație clară că, în România, democrația este pe brânci. Conducerea PSD nu a acceptat ca Ponta să facă valuri în congres, de frică să nu schimbe opiniile în timpul lucrărilor, să nu creeze tulburare, răzmeriță în partid.

„Am vrut să vorbesc în fața Congresului, însă nu am avut acest drept! Important e să mă audă românii! Voi intra în luptă cu toate puterile și tot curajul, ca să punem România pe primul loc”, a scris Victor Ponta pe pagina sa de Facebook.

Dacă nu este un joc politic, cu un scenariu și o regie bine pregătite, lucrurile nu sunt deloc în ordine. Mai devreme sau mai târziu, în PSD vor ieși în față nemulțumiții, cei care nu se mai regăsesc în actualul angrenaj politic.


Victor Ponta: Știu că vor să-l scoată din cursă pe Calin Georgescu


Și, cum era de așteptat, chiar în ziua Congresului PSD, din fața Palatului Parlamentului, unde au avut loc dezbaterile, Victor Ponta, printr-un discurs, scurt, concis, mobilizator, unic în istoria partidului, și-a anunțat intrarea în bătălia pentru câștigarea funcției de președinte al României. Nu este exclus ca, în următoarele ore, zile, să auzim că mai marii PSD au decis să îl exclusă din partid.

Reclama

„Românii au dat un semnal foarte clar în noiembrie, s-au săturat de Iohannis, s-au săturat de aranjamente, vor să fie auziți, vor să fie ascultați și vor să facă o schimbare radicală. Din păcate, coaliția nu îi ascultă pe români. De asemnarea, unui candidat al trecutului, al sistemului, al nimănui, pentru nimic, arată că nu vor să facă schimbarea, vor să perpetueze tot ceea ce a fost rău în acești zece ani.

Azi un singur candidat anunțat, Călin Georgescu, vorbește despre schimbare radicală, ceilalți sunt oamenii sistemului, vor să țină sistemul. Știu că vor să-l scoată din competiție, vor să închidă gura tuturor. Eu știu foarte bine, în 2014, cum au manipulat alegerile, cum au îndatorat țara cu 200 miliarde de lei, eu știu cum au făcut dosare și au distrus dreptul românilor de a trăi mai bine. Sunt foarte hotărât să intru în luptă, românii să aibă mai mulți lideri curajoși, care să propună o schimbare radicală, așa cum așteptă ei. Nu să lase să se perpetueze sistemul lui Iohannis încă 5 ani, cu un președinte la fel ca Iohannis. Știu cum trebuie să duc această bătălie.

O să propun un proiect radical, un proiect de schimbare totală. Și o să mă lupt alături de toți românii care vor o schimbare. Trebuie neapărat să punem România pe primul loc. Așa să ne ajute Dumnezeu”, a transmis deputatul Victor Ponta, din fața clădirii unde se desfășura congresul PSD.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Reclama
Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

POLITIC

Acțiunea Conservatoare protestează la sediul CNA: Libertatea de exprimare nu poate fi redusă la tăcere!

Publicat

pe

Reprezentanții Partidului Acțiunea Conservatoare, în semn de nemulțumire față de decizia Consiliului Național al Audiovizualului care a solicitat eliminarea de pe rețelele de socializare a unui material video publicat de europarlamentarul Claudiu Târziu, președintele acestei formațiuni politice, organizează luni, 3 august 2026, între orele 19:00 și 21:00, un protest în fața sediului CNA, de pe Bulevardul Libertății nr. 14, București.

Membrii ACT vor să denunțe astfel derapajele grave împotriva libertății de exprimare și cenzura în spațiul public. Claudiu Târziu postase un material video despre un proiect al Ministerului Mediului aflat în dezbatere publică.

„Acțiunea Conservatoare consideră că instituțiile statului nu trebuie să decidă ce opinii politice pot fi exprimate și care trebuie eliminate din spațiul public. Într-o democrație autentică, răspunsul la o opinie este dialogul și argumentul, nu cenzura.

Astăzi este vizată o opinie diferită bazată pe argumente. Mâine poate fi redusă la tăcere orice voce critică. Libertatea de exprimare este unul dintre pilonii fundamentali ai unei societăți democratice și nu poate deveni victima deciziilor administrative sau a presiunilor politice”, au transmis reprezentanții Biroului de presă al Partidului Acțiunii Conservatoare.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Reclama
Cititi mai mult

Dâmboviţa

Senator Ciprian Iacob: Coaliția PNL, PSD, USR, UDMR a scos cash-ul din declarațiile de avere

Publicat

pe

Senatorul AUR Dâmbovița Ciprian Constantin Iacob spune că parlamentarii care reprezintă PNL, PSD, USR și UDMR au votat o lege prin care să nu mai treacă banii cash în declarația de avere. Afirmă Iacob că cele patru partide au format o „coaliție împotriva românilor”.

„Aceste modificări la Legea ANI nu trebuie să fie puse pe repede înainte în sesiune extraordinară. Parlamentarii AUR și-au declarat în declarația de avere de dinainte de 15 iunie inclusiv cash-ul. Noi ne-am abținut la vot pentru că în această lege sunt și lucruri bune. Din acest motiv nu am votat împotrivă”, explică senatorul Ciprian Iacob.

VIDEO

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite