Connect with us

ACTUALITATE

Mitropolitul Nifon, scrisoare pastorală cu ocazia sărbătorii Sfântului Ierarh Nifon (11 august)

Publicat

pe

Împărtășindu-ne cu generoasă dărnicie iubirea Sa Atotmilostivă, Bunul Dumnezeu ne călăuzește pașii, pe drumurile vieții, oferindu-ne binecuvântatul exemplu al atâtor sfinți care au aprofundat bucuria Evangheliei lui Hristos și frumusețea comuniunii cu El și cu semenii.

În acest an în care sărbătorim Centenarul Patriarhiei Române, 140 de ani de la recunoașterea autocefaliei Bisericii Ortodoxe Române și 1700 de ani de la întrunirea Primului Sinod Ecumenic, de la Niceea, și când comemorăm pe duhovnicii și mărturisitorii români din secolul al XX-lea, exemplul misionar al Sfântului Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului și Mitropolitul Țării Românești – cel dintâi sfânt canonizat pe teritoriul țării noastre – este un reper de sfințenie și de moralitate peste veacuri, care ne conferă certitudinea că numai credința este cea care se constituie în fundament autentic al vieții și istoriei noastre.

Prin viața și activitatea sa, Sfântul Ierarh Nifon este o mărturie a faptului că sfințenia reprezintă o necesitate existențială și o vocație pentru toți creștinii, indiferent de timpul în care trăim, de darurile naturale ce ne-au fost oferite, de posibilitățile de afirmare ori de specificitatea proprie, fiindcă avem cu toții datoria de a ne deschide și de a conlucra cu Bunul Dumnezeu – Cel în Treime preaslăvit, Cel care înalță, vindecă, purifică și desăvârșește.

Curajos înnoitor al vieții noastre bisericești, precum și înțelept cunoscător al realităților timpului său, Sfântul Ierarh Nifon a înnoit profund viața duhovnicească și morală de la noi, reorganizând din temelii Biserica munteană, astfel încât i-a imprimat o extraordinară deschidere spre nevoile concrete ale timpului său. Rodnicia sa duhovnicească este mărturisită cel mai bine de celebrul său ucenic – Sfântul Voievod Neagoe Basarab, model desăvârșit de om politic creștin, dar și de impresionanta efervescență spirituală ce a urmat după aceea.

Sfântul Ierarh Nifon a sprijinit utilizarea tiparului în promovarea valorilor Evangheliei Mântuitorului Iisus Hristos și, datorită lui, Ieromonahul Macarie a tipărit, la Târgoviște, în anul 1508, primul Liturghier ortodox din lume și, totodată, prima carte tipărită pe teritoriul țării noastre iar, apoi, Octoihul (1510) și Tetraevangheliarul (1512).

Cultul Sfântului Ierarh Nifon se bucură de o mare evlavie atât printre credincioșii din Eparhia noastră, cât și printre cei din eparhiile învecinate și din întreaga țară, deoarece Sfântul Ierarh reprezintă o pildă actuală de sfințenie și de moralitate. De altfel, acest fapt îl mărturisesc la impresionantele pelerinaje de la 11 august și de pe tot cursul anului, miile de credincioși care vin să se roage și să se închine la moaștele Sfântului Nifon, din Catedrala Arhiepiscopală și Mitropolitană, ca semn de încredere și de speranță în bunăvoința lui Dumnezeu.

Pentru a da mărturie despre credința, speranța și bucuria care ne animă viețile, Vă îndemn pe toți, preoți, monahi și credincioși, să veniți în ziua de 11 august 2025, de la ora 7.00, la Catedrala din Târgoviște, pentru a participa la ceremoniile prilejuite de acest eveniment duhovnicesc major al Eparhiei noastre, participând la Sfânta Liturghie și închinându-vă la sfintele moaște ale Sfântului Ierarh Nifon, dar și ale Sfântului Ioan Botezătorul, aduse special la această sărbătoare.

Manifestările festive vor începe în ziua de 10 august 2025, de la ora 17.00, cu slujba Vecerniei, oficiată pe un podium special amenajat lângă Catedrala Mitropolitană, precum și cu Pelerinajul celor circa 4.000 de tineri din Eparhia noastră, ce va avea loc prin centrul istoric al Târgoviștei.

Să împărtășim, cu bucurie, tăria credinței și a speranței noastre, ca semn de comuniune, de solidaritate și de mărturie a frumuseții sfintei noastre Ortodoxii!

Cu arhierești binecuvântări,
† N I F O N
Arhiepiscop și Mitropolit

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

UPDATE: 20.000 de abonați Electrica, afectați de incendiul de la punctul de transformare

Publicat

pe

Aproape întregul oraș Pucioasa a rămas fără energie electrică din cauza incendiului izbucnit, în această după-amiază, în jurul orei 17:00, la punctul de transformare de pe strada Independenței. Potrivit Electrica Distribuție, au fost afectați 20.000 de utilizatori.

Echipele de mentenanță ale DEER au avut acces în stație pentru evaluarea instalațiilor afectate, identificarea cauzelor și remedierea defecțiunilor după finalizarea intervenției echipajelor ISU și asigurarea condițiilor de siguranță.

În jurul orei 20:00, primarul Constantin Ana a anunțat că aproximativ 5.000 de utilizatori au fost realimentați cu energie electrică.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Apelul fals la 112 pune vieți în pericol. Sună responsabil!

Publicat

pe

Inspectoratul de Poliție Județean Teleorman derulează până la finalul lunii septembrie 2026, prin Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității, o campanie de informare privind utilizarea responsabilă a numărului unic de urgență, intitulată „112 – Doar pentru urgențe reale!”.

„Demersul are ca scop creșterea gradului de conștientizare a cetățenilor cu privire la importanța utilizării responsabile a numărului unic de urgență 112 și la consecințele apelurilor false sau abuzive.

Apelurile false și cele abuzive afectează grav capacitatea de intervenție a instituțiilor de urgență, consumând resurse umane și logistice importante și întârziind acordarea ajutorului persoanelor aflate în situații reale de pericol.

Fiecare apel nejustificat poate însemna o intervenție întârziată pentru cineva a cărui viață, sănătate sau bunuri sunt în pericol.

Prin această campanie, Inspectoratul de Poliție Județean Teleorman urmărește informarea cetățenilor cu privire la situațiile care reprezintă cu adevărat urgențe și la modul responsabil de utilizare a numărului unic de urgență.

Reamintim cetățenilor că numărul 112 trebuie apelat numai în situații care necesită intervenția imediată a poliției, pompierilor, serviciilor medicale de urgență sau altor structuri specializate”, se precizează într-un comunicat de presă transmis către mass-media.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite