RELIGIE-CULTURĂ
Arhiepiscopul Târgoviștei s-a întâlnit la Palatul Patriarhiei Române cu ambasadorul francez Jean‑Christophe Peaucelle

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei și Exarh patriarhal, din încredințarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, l-a primit în vizită, la Palatul Patriarhiei din București, pe ambasadorul Jean‑Christophe Peaucelle, consilier religios în cadrul Ministerului Afacerilor Externe din Franța. Demnitarul francez a fost însoțit de Nicolas Warnery – ambasadorul Franței în România și de Josette Hereson – consilier politic în cadrul Ambasadei Franței în România.
„Înaltpreasfinția Sa a urat bun‑venit oaspeților francezi la Patriarhia Română și a subliniat relațiile de prietenie existente între România și Franța. Totodată, Înaltpreasfinția Sa a amintit de faptul că, în anul 2025, Patriarhia Română sărbătorește 100 de ani de Patriarhat și 140 de ani de autocefalie, șirul evenimentelor festive culminând cu slujba Sfințirii picturii în mozaic a Catedralei Naționale, din ziua de duminică, 26 octombrie 2025.
Ambasadorul Jean‑Christophe Peaucelle a mulțumit pentru primire și a exprimat aprecierea pe care o poartă României, Bisericii Ortodoxe Române și credincioșilor acesteia. În plus, a menționat rolul important pe care îl joacă Biserica Ortodoxă în viața poporului român.
Pe parcursul convorbirii, ambii interlocutori au subliniat, de asemenea, importanța menținerii valorilor spirituale într‑o lume tot mai marcată de fenomenul secularizării și provocările acestuia.
La finalul întâlnirii, Înaltpreasfinția Sa a urat o ședere cât mai plăcută ambasadorului Jean‑Christophe Peaucelle în țara noastră și mult succes în activitatea diplomatică pe care o desfășoară în Franța”, se precizează într-un comunicat de presă transmis de Arhiepiscopia Târgoviștei.
ACTUALITATE
IPS Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei, a prezentat mesajul Patriarhului României la deschiderea Congresului Mondial de Studii Siriace

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul și Mitropolitul Târgoviștei, a fost prezent astăzi, 3 august 2026, la evenimentul de deschidere a celui de‑al XIV‑lea Congres Mondial de Studii Siriace (Symposium Syriacum) și a celei de‑a XII‑a Conferințe Internaționale de Studii Arabe Creștine desfășurate la Palatul Parlamentului de la București.
Cu această ocazie, Înaltpreasfinția Sa Nifon a dat citire in fața celor prezenți mesajul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în care a fost evidențiată „buna cooperare dintre Biserica Ortodoxă Română și Biserica Ortodoxă a Antiohiei și a Întregului Orient, în scopul de a cultiva iubirea gata mereu de jertfă, urmând exemplului și poruncii Domnului nostru Iisus Hristos”.
„Totodată, a fost subliniat faptul că volumele în limba arabă „tipărite cu sprijin românesc au deschis un drum nou, cu un impact nebănuit în lumea levantină. Acestea au contribuit la menținerea creștinismului de sorginte bizantină în ținuturile arabofone aflate sub dominație otomană, au cultivat limba arabă literară și au îmbogățit literatura arabă creștină. Larga circulație a acestor cărți în spațiul arabofon este atestată astăzi de prezența volumelor menționate în bibliotecile din Orientul Mijlociu”, se precizează într-un comunicat transmis de Arhiepiscopia Târgoviștei.
Congresul desfășurat sub genericul „Pacea și dialogul, premise pentru protejarea patrimoniului material și spiritual”, este pentru prima dată organizat, pentru în România și în Europa de Est, de Institutul de Studii Avansate pentru Cultura și Civilizația Levantului, în colaborare cu Academia Română. Evenimentul a reunit 400 de cercetători din 33 de țări, reprezentând 176 de universități și institute de cercetare de prestigiu.
De menționat că, la deschiderea oficială a congresului, au fost prezenți reprezentanți ai Patriarhiei Române, ai Președinției României, ai Guvernului României, ai Parlamentului, membri ai mediului academic și diplomatic, precum și numeroși invitați din țară și din străinătate.
ACTUALITATE
Ansamblul „Codrulețul” din Găești, locul I la Festivalul de folclor „Cătălina” de la Iași

Ca o recunoaștere a implicării, talentului și dăruirii, Ansamblul Folcloric „Codrulețul” din Găești a obținut Locul I la Festivalul Național „Cătălina” de la Iași. Totodată, micii dansatori au obținut și calificarea în Gala Laureaților.
„Mă bucur că am putut contribui la această performanță și vă asigur că voi susține mereu copiii, cultura și tradițiile orașului nostru. Felicitări copiilor, domnului profesor Marian Grigore, părinților și tuturor celor care au făcut posibilă această frumoasă reușită! Vă mulțumim că reprezentați Găeștiul cu atâta talent și demnitate”, a transmis de primarul orașului Găești – Alexandru Iorga.


ACTUALITATEacum o săptămânăAtenție! S-a oprit din nou apa în Târgoviște și în șase comune limitrofe
ACTUALITATEacum o săptămânăAVARIE MAJORĂ. Se oprește apa în Târgoviște și în comunele limitrofe. Intervenția va dura între 12 și 24 ore!
ACTUALITATEacum 6 zileHai la „Ziua Comunei Șotânga”! Sâmbătă, 8 august 2026, de la ora 17:00
Dâmboviţaacum o săptămânăTurist decedat pe traseul montan Babele – Peștera din Bucegi
ADMINISTRAŢIEacum 4 zileȘotânga, o comună care își construiește viitor solid pe postamentul trecutului minier. FOTO
Dâmboviţaacum o săptămânăUrsul a intrat într-o gospodărie din Bărbulețu și a sfâșiat un berbecuț
Călăraşiacum 5 zile12 persoane implicate într-un accident pe Autostrada Soarelui, în Călărași
SOCIALacum 6 zileTânăr găsit mort la marginea drumului, la ieșire din Roșiori de Vede




























