Dâmboviţa
Bărbatul dispărut din Malu cu Flori a fost găsit mort într-o fântână de lângă casă

Cine s-ar fi gândit, sau măcar autoritățile competente, plătite pentru acest lucru ar fi trebuit să se gândească, să cerceteze toate pistele posibile, să analizeze în amănunt fiecare indiciu, despre faptul că un om care a dispărut de acasă, subit, de parcă a intrat în pământ, poate fi victima unui accident sau să fi recurs la vreun gest necugetat.
După câteva zile de căutări în zadar pe toți coclaurii din zona comunei Malu cu Flori, cu poliție, jandarmerie, voluntari mobilizați, drone, camere cu termoviziune, trupul bietului bărbat, de 52 de ani, dat dispărut de acasă, a fost găsit astăzi în fântâna din curtea unui vecin. De precizat că respectivul puț era nefolosit de mai multă vreme. Pompierii au scos corpul, care a fost apoi transportat la Laboratorul de Medicină Legală în vederea efectuării necropsiei.

Dâmboviţa
Reprezentanții ACT Dâmbovița, în campanie de strângere de semnături pentru abrogarea Legii Vexler

Campania de strângere de semnături împotriva Legii Vexler demarată de reprezentanții Partidului Acțiunea Conservatoare continuă. După cum a precizat liderul formațiunii politice, europarlamentarul Claudiu Târziu, acest act normativ aduce mari deservicii democrației, libertății de exprimare, culturii românești.
Reprezentanții ACT Dâmbovița s-au aflat astăzi în târgul săptămânal din zona „Doi Brazi”, din Târgoviște, unde au discutat cu cetățenii, le-au vorbit despre Legea Vexler și efectele negative pe care le produce asupra conceptului de libertate, de democrație și despre nevoia urgentă ca acest act normativ să fie amendat. Membrii ACT Dâmbovița au reușit să adune zeci de semnături de susținere pentru anularea Legii Vexler. Campania demarată de Partidul Acțiunea Conservatoare va continua și în următoarele săptămâni.
„Această lege reprezintă un grav atac la adresa conștiinței naționale, a memoriei colective și a istoriei României. Încalcă principii constituționale, restrânge drepturi și libertăți fundamentale și instituie un climat de cenzură și autocenzură asupra culturii române. Legea este neclară, impredictibilă și deschide calea unor abuzuri juridice grave, într-un context care nu o justifică”, a precizat europarlamentarulul Claudiu Târziu.
ACTUALITATE
Patru DJ celebri, concert incendiar la „Ținutul Mărului” Voinești, pe 15 august 2026

Uite că Voinești, frumoasa localitate de pe Valea Dâmboviței, nu rămâne doar o emblemă a merelor delicioase produse aici. La Voinești, prin implicarea unui investitor de marcă, a fost dezvoltat „Ținutul Mărului”, un complex fain de odihnă, recreere și petrecere a timpului liber.
Aici, într-o spațiu aflat într-un total echilibru cu zona pomicolă, într-un cadru in care pitorescul se îmbină minunat cu modernul, au început să fie organizate manifestări culturale și de divertisment care poartă marca de inedit.
Și, ca ultimă noutate, anunțăm că, pe 15 august 2026, la ” Ținutul Mărului” de la Voinești, se va organiza una dintre cele mai mari petreceri în aer liber care s-a produs vreodată în județul Dâmbovița. „Movin’ to the Sun” by Solaya. Atmosfera incendiară va fi susținută de patru DJ care vor concerta sub cerul liber: MIA RICCI, BAKU, CHRISTIAN LEPAH și ALB WHO.
Muzica „Afro House & more” prinde viață pe 15 august la „Ținutul Mărului” din Voinești! Info & rezervãri: https://tinyurl.com/3j4j8ep6
Dâmboviţaacum 3 zileBărbat de 44 de ani, lovit în plin pe trecere de pietoni în Sălcuța (Titu). VIDEO
ACTUALITATEacum 3 zileAtenție! Modificări la Spitalul Județean de Urgență din Târgoviște, din 20 iulie 2026
ACTUALITATEacum o săptămânăPatru alpiniști s-au prăbușit în Bucegi, după ce coarda de asigurare s-a rupt. VIDEO
ACTUALITATEacum o săptămânăUnul dintre alpiniștii prăbușiți în Bucegi a decedat. VIDEO
ACTUALITATEacum o săptămânăPrimăria Dragodana a premiat-o pe absolventa care a obținut media 10 la Bacalaureat
ACTUALITATEacum 6 zile607 elevi, profesori și antrenori, premiați de Primăria Târgoviște la „Gala performanței în educație”
ACTUALITATEacum o săptămână13 iulie 2026: Începe admiterea la liceu. Repartizarea computerizată va avea loc pe 22 iulie 2026
SOCIALacum o săptămânăTânără de 18 ani s-a dat peste cap cu mașina!


























