Connect with us

ACTUALITATE

ITM Dâmbovița a sancționat dur operatorii din domeniul transportului alternativ de persoane

Publicat

pe

Marius Lixandru - inspector șef ITM Dâmbovița
Marius Lixandru - inspector șef ITM Dâmbovița

Reprezentanții Inspectoratul Teritorial de Muncă Dâmbovița au desfășurat, în perioada 2 – 22 iunie 2026, acțiuni de control în cadrul Campaniei Naționale pentru identificarea și combaterea muncii nedeclarate la angajatorii care desfășoară activitate prin intermediul platformelor digitale, în domeniile „Transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer, pe bază de comandă”, respectiv „Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet” și „Activități poștale și de curierat” .

Programul a fost inițiat de Inspecția Muncii în contextul necesității intensificării controalelor în domenii considerate cu risc ridicat de eludare a legislației muncii, unde lucrătorii pot fi expuși fenomenului muncii nedeclarate și, implicit, pierderii unor drepturi esențiale, precum accesul la sistemul public de sănătate, pensie, indemnizație de șomaj și alte forme de protecție socială.

„Campania a urmărit verificarea modului în care angajatorii respectă obligațiile legale privind încheierea și transmiterea contractelor individuale de muncă, evidența timpului de lucru, acordarea repausului legal și plata drepturilor salariale, precum și verificarea modului în care au fost duse la îndeplinire măsurile dispuse la controalele anterioare”, se precizează într-un comunicat transmis de ITM Dâmbovița.

În cadrul activităților de control, inspectorii de muncă au verificat 44 de angajatori, ocazie cu care au identificat peste 160 de persoane care lucrau fără forme legale, toate în domeniul transportului alternativ de persoane, prin intermediul platformelor digitale. Inspectorii ITM Dâmbovița au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare totală de peste 6.920.000 de lei. De asemenea, în cadrul acestei campanii, a fost aplicată și o amendă în valoare de 140.000 de lei unui angajator la care prestau activitate șapte persoane care aveau contractul individual de muncă suspendat.

Inspectorii de muncă au dispus 42 de măsuri obligatorii pentru intrarea în legalitate, pentru neconformități ca lipsa contractelor individuale de muncă la sediul sau punctele de lucru ale angajatorilor sau neîntocmirea evidenței timpului de muncă.

Reclama

„Rezultatele controalelor confirmă faptul că, în pofida numeroaselor acțiuni de verificare desfășurate de ITM Dâmbovița în ultimii ani și a sancțiunilor aplicate, o mare parte a operatorilor din domeniul transportului alternativ continuă să ignore obligațiile prevăzute de legislația muncii și să utilizeze forță de muncă fără forme legale.

În cazul transportului alternativ, OUG nr. 49/2019 stabilește în mod expres că activitatea conducătorilor auto se desfășoară în calitate de angajați ai operatorilor de transport alternativ”, se mai menționează în comunicatul ITM Dâmbovița.

Din păcate, inspectorii de muncă au constatat în continuare situații în care relațiile de muncă nu sunt declarate, fiind eludate obligațiile privind plata contribuțiilor sociale și respectarea drepturilor salariaților.

„Munca nedeclarată nu reprezintă doar o încălcare a legii, ci și o formă de vulnerabilizare a lucrătorilor, care sunt lipsiți de protecția și drepturile pe care le oferă un contract individual de muncă. Rezultatele acestei campanii demonstrează că fenomenul continuă să fie prezent în domeniul transportului alternativ, motiv pentru care acțiunile de control vor continua și în perioada următoare. Fac apel la operatorii economici să respecte prevederile legale și să înțeleagă că dezvoltarea unei afaceri nu poate fi construită prin ignorarea drepturilor celor care muncesc”, a precizat Marius Lixandru – inspectorul-șef al ITM Dâmbovița.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Reclama
Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

10 ani de existență și 1,6 milioane de clienți pe „Litoralul de acasă” Târgoviște. VIDEO

Publicat

pe

A fost super petrecere aniversară, astăzi – 9 august 2026, la Complexul Turistic de Natație din Târgoviște, cunoscut drept „Litoralul de acasă”. S-au împlinit 10 ani de la deschidere, perioadă în care ștrandul public administrat de Primăria Târgoviște a devenit unul dintre cele mai apreciate din România, conform unui top realizat în baza datelor disponibile în Google Maps.

„În acești 10 ani, am avut la Complexul Turistic de Natație aproximativ 1,6 milioane de clienți. Este o cifră impresionantă. Adaug și faptul că, în perioada următoare, vom avea câteva investiții importante aici. Vom extinde zona Aqua Park, vom mai face un bazin mare, cu valuri, și, de asemenea, alte locuri de distracție. Totodată, va intra în modernizare și bazinul olimpic. Va fi independent energetic. Sperăm să vă placă tot ceea ce vom realiza aici”, a transmis primarul Daniel Cristian Stan.

Petrecerea aniversară de astăzi a inclus muzică, sesiuni de aquagym, concursuri cu premii, întâlniri cu mascotele copiilor, show de majorete, momente cu spumă și o spectaculoasă lansare de baloane cu heliu.

VIDEO

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Reclama
Cititi mai mult

ACTUALITATE

Mii de oameni au petrecut până seara târziu la „Ziua Comunei Șotânga”. FOTO – VIDEO

Publicat

pe

Vara își joacă în aceste zile ultimul act din spectacolul pe care Măria Sa Timpul îl pregătește an de an. La orizont, răcoarea și adierile proaspete de toamnă bogată, cu arome de mere coapte și struguri, stau cocoțate pe treptele cerului, așteptând să se risipească vesele peste țară.

În această perioadă încep să se închege prin satele dâmbovițene, târgurile de toamnă, adevărate ritualuri tradiționale ale mulțumirii, prosperității și tihnei omului care, aidoma furnicii, își pune la adăpost strânsura de peste vară. Astfel de manifestări, care adună la un loc vechiul și noul, obiceiurile de ieri și cele de azi, generațiile care au zidit lumea și cele care urmează, nu pot fi organizate fără implicarea autorităților locale. Este drept, vremurile, convulsiile acestei planete care parcă nu își mai găsește azimutul în Univers, nu prea sunt favorabile unor sărbători. Dar noi, românii, avem modul nostru de a mulțumi cerului și pământului, Celui care ne veghează din Infinit, pentru grijă și pentru ceea ce ne oferă spre a trăi feriți de rele și oarecum îndestulați. „Zilele comunelor”, care se încropesc pe ici pe colea, unde se adună toată suflarea satului pentru a petrece, pentru a ieși din rutina existențială, au tocmai acest dar. Unesc. Încheagă. Întăresc.

Ieri – 8 august 2026, a fost Șotânga. Înainte de a porni petrecerea, în cadrul ședinței festive a Consiliului Local prilejuită de sărbătoarea comunei, primarul Constantin Stroe a premiat cuplurile care, în ciuda tuturor vicisitudinilor existențiale, au înfruntat viața, timpul, destinul și, legați prin încredere și iubire, au depășit bariera celor 50 de ani de statornicie întru familie.

Maratonul de sărbătoare s-a consumat în parcul de recreere din inima comunei, loc cu rădăcini adânci în tradiția muncitorească a localității. Tot în luna august, dar în 2013, administrația publică locală și primarul de atunci și de acum, Constantin Stroe, au inaugurat, pe amplasamentul unui teren degradat rămas moștenire de la fosta exploatare minieră, această zonă de odihnă și promenadă, amenajată cu alei, bănci, spații de joacă pentru copii, teren de sport și foișoare. Și, ca într-un târg unde diversitatea este regină, pentru a fi toată lumea mulțumită, și la Șotânga erau întinse, de-a lungul aleilor de la intrare în parc, tarabe cu tot soiul de produse tradiționale, dulciuri, jucării etc. Se vindeau bere și limonadă, iar micii erau la loc de cinste, nelipsiți la astfel de sărbători.

Și, ca o încununare a evenimentulului „Ziua Comunei Șotânga”, a fost spectacolul muzical artistic. Pe scena amplasată în parc, au evoluat pe parcursul întregii după amiezi și până târziu în noapte, copiii, artiști în devenire, și soliști celebri, invitați special pentru a încânta miiile de oameni veniți nu numai din Șotânga, ci din toate localitățile învecinate, pentru a se bucura de muzica populara interpretată de artiștii Ansamblului Folcloric „Chindia”, dirijat de Ionuț Dumitrescu. Apoi, rând pe rând, au fost aplaudați la scenă deschisă și au încins atmosfera Cristina Turcu Preda, Simona Dinescu, Raoul, Lino Golden și, înainte de superbul foc de artificii care a luminat feeric cerul, Jean de la Craiova.

Reclama

VIDEO

Mai multe video pe pagina de Facebook Incomod Media

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Reclama
Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite