Ialomiţa
Accident rutier cu trotineta electrică. O femeie a ajuns în stare gravă la spital
Grav accident rutier, în această seară, în comuna Mihail Kogălniceanu, din județul Ialomița. O femeie de 40 de ani care se deplasa cu o trotinetă electrică nu a respectat semnificația indicatorului STOP și a intrat în coliziune cu un tractor, condus de un bărbat de 55 de ani.
„În urma impactului a rezultat vătămarea corporală gravă a femeii de 40 ani, care a fost preluată de un elicopter Smurd și transportată la Spitalul Județean de Urgență Constanța.
În urma verificărilor efectuate a reieșit că șoferul tractorului nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Acesta a fost testat cu aparatul Drager, rezultatul indicând o valoare negativă. În cauză s-a întocmit dosar penal”, se arată într-un comunicat remis de IPJ Ialomița.
Ialomiţa
Trei persoane din Țăndărei, în arest pentru amenințare și violare de domiciliu

Trei bărbați din Țăndărei au fost reținuți de polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, pentru săvârșirea infracțiunilor de amenințare, lovire sau alte violențe și violare de domiciliu.
La data de 11 iunie 2026, polițiștii au fost sesizați cu privire la producerea unui conflict pe strada Artelor, din oraș. În urma investigațiilor efectuate, s-a stabilit faptul că, pe fondul unor neînțelegeri privind achiziționarea unui imobil, indivizii respectivi au adresat amenințări și ar fi agresat fizic două persoane. Ulterior, aceștia au pătruns fără drept în curtea unei locuințe.
Pe de12 iunie 2026, în urma administrării probatoriului și sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești, față de trei bărbați, cu vârste cuprinse între 40 și 42 de ani, a fost dispusă măsura reținerii, pentru 24 de ore.
Ialomiţa
Tânăr de 27 de ani, reținut pentru uciderea cu intenție a unui câine. VIDEO

Bravo, polițiștilor de la IPJ Ialomița! Un animal cu nume de om, în vârstă de 27 de ani, a fost reținut pentru 24 de ore pentru uciderea animalelor cu intenție, fără drept. Este, cu siguranță, un exemplu pentru cei care nu au respect și nici suflet față de necuvântătoarele de lângă noi și sunt autorii unor astfel de fapte.
Individul încătușat de polițiștii de la Biroul pentru Protecția Animalelor Ialomița au fost sesizați de o femeie din comuna Alexeni că și-a găsit câinele mort și că are suspiciunea că cineva l-a omorât intenționat. Oamenii legii s-au pus imediat în mișcare.
În urma cercetărilor, a reieșit că, în ziua de 4 iunie, bietul patruped de talie mijlocie se deplasa nesupravegheat pe o stradă din localitate, moment în care a fost lovit, se vede în imaginile video, cu intenție de un autoturism la volanul căruia se afla un tânăr din comuna Bărbulești. La data de 12 iunie 2026, față de acesta, a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore, fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al inspectoratului.
Cercetările în acest caz sunt coordonate de un procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia.
VIDEO
ADMINISTRAŢIEacum 2 zileMănești, județul Dâmbovița. Investiții pentru prezent, investiții pentru viitor. FOTO
ACTUALITATEacum 4 zileAdministratorii a șapte firme aduși la audieri în Dâmbovița, într-un dosar de evaziune fiscală
ACTUALITATEacum o săptămânăSecția Recuperare de la Spitalul Județean din Târgoviște a fost inaugurată în prezența fostului ministru al Sănătății, Alexandru Rogobete
Argeșacum o săptămânăTânără de 19 ani, agresată sexual pe stradă, ziua, într-un loc public
ACTUALITATEacum o săptămânăA început BABEL. Festivalul Internațional al Artelor Spectacolului de la Târgoviște a ajuns la cea de-a 14-ediție
ADMINISTRAŢIEacum 4 zileApa potabilă, prima prioritate a administrației publice locale de la Pietrari. Muncitorii au revenit pe șantier
Dâmboviţaacum o ziBătrânul dispărut a fost găsit căzut într-o groapă mascată de vegetație!
ACTUALITATEacum 4 zileJudecătorii din Dâmbovița au amânat oprirea integrală a activității instanței. Comunicat de presă























