Connect with us

POLITIC

Tribunalul de la Haga a confirmat integral raportul senatorului Titus Corlățean privind dobândirea avionului de pasageri Malaysia Airlines

Publicat

pe

Titus Corlățean, președintele Comisiei de Politică Externă a Senatului României, în calitate de raportor al Adunării Parlamentare a Consiliului Europei privind angajarea răspunderii pentru doborârea avionului de pasageri Malaysia Airlines (MH17), a salutat decizia Tribunalului districtual de la Haga din 17 noiembrie, care a stabilit răspunderea juridică a Federației Ruse, în baza Convenției Europene a Drepturilor Omului și a altor tratate internaționale, pentru doborârea deasupra Ucrainei de Est, la 17 iulie 2014, a avionului de pasageri Malaysia Airlines MH 17, care se deplasa de la Amsterdam la Kuala Lumpur. Au murit atunci 298 de pasageri și echipajul avionului.

„Instanța olandeză competentă a decis, totodată, condamnarea a doi cetățeni ruși și a unui cetățean ucrainean la detenție pe viață. Aceștia făceau parte din trupele separatiste pro-ruse din Donbas, ofițeri cu funcții importante în serviciile de informații ruse (FSB și GRU). Decizia tribunalului menționat confirmă practic integral conținutul raportului și rezoluția pe aceeași temă pe care le-am supus aprobării, în vara acestui an, Adunării Parlamentare a Consiliului Europei, în calitate de raportor european din partea Comisiei juridice a APCE”, a precizat senatorul Titus Corlățean.

Având în vedere suferințele intense și continue ale rudelor victimelor în cei opt ani care s-au scurs de la tragedia aviatică, Rezoluția APCE a recomandat Curții Europene a Drepturilor Omului să soluționeze cu prioritate plângerile depuse de acești justițiabili.

Potrivit raportorului român, senatorul Titus Corlățean, verdictul instanței olandeze face dreptate victimelor acestei tragedii și aduce consolare rudelor și prietenilor victimelor, a căror durere a fost amplificată de atitudinea imorală a autorităților ruse, care au încercat să ascundă adevărul și să propage retorici alternative întemeiate pe dovezi false.

„Raportul și rezoluția propuse de raportorul Titus Corlățean au fost adoptate în unanimitate de plenul APCE, în cadrul celei de-a treia părți a Sesiunii ordinare a APCE (Strasbourg, 20-24 iunie 2022), în prezența Majestății Sale Willem-Alexander, Regele Țărilor de Jos, și a reprezentanților familiilor victimelor care și-au pierdut viața în accidentul aviatic din estul Ucrainei”, se menționează într-un comunicat transmis de Senatul României.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Dâmboviţa

Amendamentele parlamentarilor PSD Dâmbovița au fost incluse în Legea Bugetului de Stat pentru 2025

Publicat

pe

Chiar dacă bugetul de stat este unul de criză, puternic diminuat și care ține în modulul de avarie multe instituții, parlamentarii PSD de Dâmbovița, îi numim aici pe Titus Corlățean, Carmen Holban, Victor Ponta și Laurențiu Neculăescu, cu sprijinul nemijlocit al președintelui PSD Dâmbovița – Corneliu Ștefan, au reușit să impună câteva amendamente, având ca țintă sprijinirea sistemului medical din județul Dâmbovița.


Titus Corlățean, senator: Parlamentul a adoptat amendamentele noastre, importante pentru sănătatea dâmbovițenilor


„Am depus patru amendamente, fiecare în valoare de 750 000 lei, în total cele patru reunite reprezentând o valoare de 3 milioane de lei. Destinația utilizării banilor este în primul rând, la propunerea medicilor, achiziționarea aparaturii pentru laborator toxicologie – aparat pentru depistarea substanțelor psihoactive – pentru Spitalul Județean de Urgență Târgoviște (jumătate din sumă, respectiv 1,5 milioane de lei). În al doilea rând, propunem alocarea a 1,5 milioane de lei investiții și la Spitalul Orășenesc Pucioasa. Suma finală pentru investițiile totale necesare va fi completată, și în acest an, de Consiliul Județean.

Vă aduc aminte că, la legea bugetului de stat pentru 2023, parlamentarii PSD de Dâmbovița au promovat cu succes amendamentele pentru achiziția în premieră a unui angiograf pentru Spitalul Județean, iar pentru 2024 în vederea achiziției un aparat RMN ultramodern, de fiecare dată, cu contribuția financiară și a Consiliului Județean Dâmbovița, condus de președintele Corneliu Ștefan.

Și în acest an, mă bucur să informez că Parlamentul a adoptat amendamentele noastre, importante pentru sănătatea dâmbovițenilor. Dincolo de populismele și extremismul momentului din politica românească, astea sunt lucrurile importante pentru români, pe care echipa noastră PSD le reușește la Dâmbovița”, a precizat senatorul Titus Corlățean.


Carmen Holban, deputat: Am obținut 1,5 milioane de lei pentru Spitalul Județean din Târgoviște și 1,5 milioane de lei pentru Spitalul Orășenesc Pucioasa 


De precizat că, înainte de votul final în Comisia pentru Sănătate și Familie din Camera Deputaților, deputata Carmen Holban, membră a acestei structuri parlamentare, a susținut aceste amendamente importante pentru sistemul sanitar dâmbovițean, pentru sănătatea dâmbovițenilor.

„Pentru Spitalul Județean de Urgență Târgoviște, am solicitat 1.500.000 de lei pentru achiziționarea unui aparat modern, destinat laboratorului de toxicologie, în depistarea substanțelor psihoactive. De asemenea, Spitalul Orășenesc Pucioasa are nevoie de o finanțare de 1.500.000 de lei pentru modernizarea spațiilor interioare și a camerelor. La Spitalul Județean de Urgență din Târgoviște, aparatul modern pentru laboratorul de toxicologie va permite specialiștilor o depistare mai eficientă a substanțelor psihoactive. În paralel, Spitalul Orășenesc Pucioasa va putea oferi condiții optime de îngrijire, cât mai aproape de casă, pentru locuitorii din orașul-stațiune”, a precizat deputata Carmen Holban.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

Dâmboviţa

Deputat PNL Aurelian Cotinescu, despre înzestrarea Armatei: România trebuie să fie pregătită pentru orice provocare!

Publicat

pe

Deputatul PNL de Dâmbovița Aurelian Cotinescu a avizat favorabil, în calitate de membru în Comisia pentru Apărare, bugetul pentru Ministerul Apărării Naţionale și instituțiile de forță și securitate.

„Susțin alături de colegii mei necesitatea modernizării echipamentelor, pregătirea personalului, prin alocarea resurselor necesare și a unui buget mai mare pentru apărare, în conformitate cu situația de securitate internațională, dar și misiunea și angajamentele României, ca membră a UE și NATO.


Aurelian Cotinescu, deputat PNL de Dâmbovița: Două războaie mondiale ne-au prins cu o armată slab finanțată și slab echipată. Viețile multor soldați puteau fi salvate cu o pregătire și o echipare mai bună!


Suntem în 2025, cu o evoluție tumultoasă a politicii internaționale în ultimii ani, cu un război la graniță, iar România trebuie să fie pregătită pentru orice provocare”, spune deputatul Aurelian Cotinescu.

Parlamentarul PNL de Dâmbovița a mai precizat că la nivelul MApN sunt în prezent zeci de programe de înzestrare, în diferite etape de achiziție, care presupun echiparea cu:
✅ sistem de rachete sol-aer cu bătaie mare – HSAM/ PATRIOT;
✅ avion multirol de generatia a V-a, F-35;
✅ sisteme de rachete antiaeriene cu bătaie apropiată;
✅ transportor blindat pentru trupe Piranha 5;
✅ modernizare sistem artilerie antiaeriană Oerlikon Model GDF 103 la standardul sistem artilerie antiaeriană cu capacități C-RAM;
✅ sistem de avioane fără echipaj la bord – UAS Bayraktar;
✅ autovehicule tactice blindate tip usor – ATBTU;
✅ vehicule amfibii de asalt pentru Regimentul de Infanterie Marina (RIM) – AAV 7;
✅ elicoptere H215M cu capabilități de luptă la suprafață;
✅ modernizare nave purtătoare de rachete;
✅ revitalizarea și modernizarea aeronavelor IAR-99 din dotarea ministerului;
✅ modernizare fregate T22R;
✅ nave de patrulare maritimă;
✅ rețele militare de date;
✅ echipamente de geniu;
✅ sistem satelitar militar de telecomunicații
✅ centru de operații tactice pentru apararea aeriană și antirachetă (SBAMD-TC).

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite