POLITIC
Comentarii la rece. Primele sarmale pentru apropiații președintelui…

Nu mă pot declara un fan al actualului președinte al României, Nicușor Dan. Nu am eu încredere deplină în domnia sa. Este ceva care mă reține, un semn. Poate mă înșel. Rămâne de văzut. Dar, nu pot să trec cu vederea, să nu mă indigne comportamentul parlamentarilor de la Partidul Oamenilor Tineri și al celor de la SOS care s-au întors cu spatele în momentul în care președintele României a depus jurământul în fața celor două Camere Reunite. Un gest de neimaginat! O nesimțenie mai mare nu am văzut. Oricine ar fi, președintele țării trebuie respectat!
Gestul acestor demnitari, de a se întoarce cu dosul la șeful statului și la ceilalți invitați, este unul de sfidare la adresa națiunii. Nicușor Dan este președintele României. Are o misiune pe care i-a acordat-o, prin vot, poporul român, o parte importantă a acestuia. Nicușor Dan, vreți, nu vreți, va reprezenta țara. Chiar și pe cei de la POT și SOS! Gestul de sfidare într-un moment solemn a fost unul nerușinat, descalificant, nedemn pentru un parlamentar, pentru un politician adevărat!
Am urmărit și eu pe televiziuni, pe rețelele de socializare, ce soi de popor s-a adunat prin grădinile plouate ale Cotroceniul în ziua instalării președintelui Nicușor Dan. Sincer, am avut așa o senzație de greață văzând duiumul de vedete, artiști, influenceri, jurnaliști în gura cărora ne uităm toată ziua, vectori de opinie importanți, care s-au înghesuit la Cotroceni pentru pupat de mâini. Pentru a-și arăta atașamentul față de conducătorul iubit. M-am uitat la ei cu jenă. Câtă lingușeală și servilism! Parcă mă uitam la un film de anticipație, itn care o mulțime de oameni, parcă teleghidată, la un ordin, se îndreaptă spre un anumit punct. Hipnotizați. O astfel de scenă nu am mai văzut din 1989 încoace.
Punctul culminant al acestui film s-a încheiat cu o recepție pe cinste, la care acești colaboratori servili ai președintelui au mâncat sărmăluțe, pastramă de berbecuț, păstrăv la grătar, ciocănele de pui și somon la cuptor. O masă care, au titrat unele publicații, nu a fost una de lux. Preparatele culinare și băutura au fost ca pentru tot românul. Simple. Românești. Ce ironie amară!
Dâmboviţa
Deputat Aurelian Cotinescu: Criza politică continuă. Nu există soluții de creare a unei majorități care să susțină un guvern stabil

Criza politică din România se accentuează. În prima fază a negocierilor de la Palatul Cotroceni, mulți credeau că situația se va normaliza, că se va ajunge la o soluție de compromis, cum multe s-au făcut prin politica românească, dar nu a fost așa. Asumarea guvernării este o decizie grea și, se pare că, în momentul de față, niciun partid nu vrea să și-o asume.
Precizează deputatul PNL Aurelian Cotinescu, că deja au trecut două săptămâni de când PSD a dărâmat Guvernul Ilie Bolojan. Acum, a început procesul de negocieri de la Cotroceni, dar realitatea este pe cât de simplă, pe atât de dură. Consideră parlamentarul liberal că PSD și AUR nu au în momentul de față soluții reale pentru a guverna România.
„Se vede clar din comunicarea domnului Grindeanu, din comunicarea foștilor consilieri ai lui Adrian Năstase, Peiu și Dungaciu, faptul că nu există o soluție de creare a unei majorități largi, astfel încât să fie adusă stabilitate guvernamentală și politică în România”, a spus Aurelian Cotinescu.
Opinia deputatului PNL este că reprezentanții PSD conștientizează faptul că, pentru a scoate țara la liman, există doar două soluții.
„Prima este aceea de a continua reformele începute de Guvernul Ilie Bolojan, iar cea de-a doua este de a capitula și de a chema Fondul Monetar Internațional, de a chema creditorii și a demera o accelerare a reformelor, mult mai agresivă, în sensul de mărire a taxelor, a impozitelor, dar și de tăieri masive de personal din aparatul bugetar. Toată clasa politică conștientizează situația în care ne aflăm. Nu putem să mai mergem cu minciuni, să încercăm să mai găsim fel de fel de soluții care, de fapt, nu sunt în nici un fel salvatoare”, a adăugat liberalul Aurelian Cotinescu.
POLITIC
Claudiu Târziu, europarlamentar: Securitatea alimentară înseamnă să poți hrăni țara când vine criza!

Europarlamentarul Claudiu Târziu face o analiză dură a problematicii agroalimentare cu care se confruntă România din cauza politicilor agricole aplicate fără consecvență și în detrimentul fermierilor români. Spune liderul Acțiunii Conservare (ACT) că deficitul comercial agroalimentar a crescut de șapte ori într-un deceniu. România a ajuns să importe 95% din bulionul de roșii pe care îl consumăm. De asemenea, jumătate din cantitatea de carnea de porc vine de afară și 64% din untul consumat.
„Suntem o țară care vinde ieftin grâne vrac și cumpără scump produse finite. Am fost zilele astea la Panifcom Iași. Liviu Bălănici a construit acolo în treizeci de ani un lanț întreg: mii de hectare de cereale, fermă de vaci de lapte, moară, fabrică de pâine. Un grup integrat: de la bobul de grâu până la felia de pâine. Mi-a spus că modelul lui e excepția. Că în jurul lui cad oameni care au muncit o viață. Și că excepțiile nu salvează o țară. Are dreptate.
În primele trei luni din 2026, insolvențele din agricultură au crescut cu aproape 200%. Asta după cel mai bun an agricol din ultimii treizeci. Silozurile sunt pline, dar fermele intră în faliment. Fermierii noștri respectă norme europene stricte. Concurenții lor din Ucraina și Mercosur nu. Produc mai ieftin pentru că produc fără grijă pentru sănătatea oamenilor. Din această confruntare, România iese în pagubă.
Statul nu a făcut nimic. Băncile au tăiat finanțarea. Birocrația a rămas. Au rămas și interesele celor care câștigă din import. Securitatea alimentară înseamnă că îți poți hrăni țara când vine criza. România și-a erodat această capacitate an după an. Dacă ai bani, cumperi de afară și îmbogățești pe alții. Dacă n-ai, nu mănânci. În absența unor măsuri serioase, România riscă fie dependența totală de importuri, fie foametea”, a precizat europarlamentarul Claudiu Târziu – liderul Acțiunii Conservare.
ACTUALITATEacum 3 zileProiectele cu finanțare europeană au pus pe picioare agricultura românească
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăInvestiții prioritare la Găești. Interviu cu primarul Alexandru Iorga
ACTUALITATEacum 3 zileFraudă uriașă cu fonduri pentru micii fermieri! Consultant din Dâmbovița a folosit acte false
ACTUALITATEacum 5 zileUrs văzut lângă Târgoviște, în Pădurea Priseaca
ADMINISTRAŢIEacum 3 zilePrimăria Târgoviște restaurează Casa Fusea-Pârvulescu. Proiectul se implementează cu fonduri europene
ADMINISTRAŢIEacum 2 zileVot pentru modernizarea drumului județean Glod – Sanatoriul Moroeni – Bolboci – Padina – Peștera
Dâmboviţaacum o săptămânăA spart 11 taxiuri într-o săptămână, în municipiul Târgoviște!
Dâmboviţaacum o săptămânăAccident feroviar în Găești. Șoferița autoturismului lovit de tren a decedat























